Nadmierna potliwość to problem dotykający wielu osób. Bardzo uprzykrza on życie, krępuje, znacząco ogranicza, psuje dobre samopoczucie. Dlatego też warto z nią walczyć. Istnieją sprawdzone i naturalne sposoby na wyeliminowanie zbyt intensywnego pocenia się.
Co oznacza nadmierne pocenie się?
W poceniu podczas upałów lub aktywności fizycznej nie ma nic niepokojącego. Organizm w ten sposób reguluje temperaturę naszego ciała. Pocenie się to mechanizm termoregulacji temperatury ciała – wilgoć pozwala utrzymać nam odpowiednią temperaturę zapobiegając przegrzaniu. System nerwowy pobudza gruczoły potowe, gdy temperatura ciała wzrasta, a one reagują wydzielając pot. Sprawa komplikuje się jednak, gdy naszym problemem jest nadmierna potliwość. Wówczas problem pojawia się nieoczekiwanie niezależnie od temperatury i jest bardzo nasilony. Źle wpływa na samopoczucie i komfort życia, także jest uciążliwy dla otoczenia, ponieważ pot generuje przykry zapach w zetknięciu z bakteriami obecnymi na naskórku.
Na ludzkiej skórze znajduje się średnio 3-4 miliony gruczołów potowych. Biorą one udział w ochładzaniu organizmu, kiedy tego potrzebuje, ale także usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Tak więc pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, jak wszystkie inne potrzebny do zachowania zdrowia organizmu.
Gruczoły potowe
Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych:
- Apokrynowe – to gruczoły zapachowe, występują pod pachami, w okolicach sutków, wzgórka łonowego, warg sromowych, moszny. Ich przewody wyprowadzające uchodzą do mieszków włosowych.
- Ekrynowe – występują one na całej powierzchni skóry z wyjątkiem warg. Ich przewody wyprowadzające uchodzą na powierzchni naskórka.
Nadpotliwość – jak rozpoznać problem?
Nadpotliwość to nadmierne pocenie się, nieadekwatne do potrzeb organizmu w danej sytuacji. Oto kilka cech nadmiernej potliwości:
- Występuje co najmniej raz w tygodniu.
- Nie mają wyraźnego powodu – nie występują w efekcie wysokiej temperatury, ani aktywności fizycznej.
- Mokre od potu dłonie.
- Wilgotne lub mokre stopy.
- Pocenie się na całym ciele.
- Czasami pojawiają się też infekcje grzybicze.
Nadmierna potliwość – przyczyny
Zaburzenie to polega na nadczynności gruczołów potowych, które odpowiedzialne są za regulację temperatury ciała. Są one aktywne nawet wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, aby obniżyć temperaturę. Problem ten nasila się pod wpływem stresu, leku lub złości.
Nadpotliwość możemy podzielić na dwa rodzaje:
- Pierwotną – dzieje się często bez konkretnej przyczyny chorobowej i ma charakter miejscowy. Pocą się głównie: dłonie, stopy i okolice pod pachami (w tych miejscach gruczoły potowe rozmieszczone są najgęściej).
- Wtórna – występuje ona rzadziej i dotyczy powierzchni całego ciała. Często związana jest ze współistnieniem chorób takich jak: zatrucie pokarmowe, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe, choroby serca, zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Tego rodzaju nadpotliwość potęguje również otyłość, nadużywanie alkoholu i papierosów, a także ciąża i menopauza.
Należy jednak pamiętać, że nadmierne pocenie nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Nie mniej jednak, jeżeli towarzyszą mu silne zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub nudności należy skierować swoje kroki do lekarza.
Bardzo często nadmierne pocenie się powodowane jest chorobami drobnoustrojowymi, a także przyjmowanymi lekami. Niektóre osoby pocą się też po zjedzeniu ostrych potraw. Wówczas pot zrasza ich czoła, nosy i kark. Bywa też, że przyczyną jest niewłaściwa dieta, obfitująca w dużą ilość soli lub alkoholu.
Hiperhydroza – nadmierna potliwość przy małym wysiłku
Ludzie cierpiący na hiperhydrozę, pocą się zwykle niezależnie od temperatury otoczenia, sytuacji, czy targających nimi emocji. Często występuje u nich pocenie ograniczone do niektórych części ciała: dłoni, stóp, pach i twarzy. Niekiedy jednak zdarza się ogólna nadpotliwość całej powierzchni skóry, mówimy wówczas o uogólnionej nadpotliwości. Hiperhydroza nie ma określonej, wyraźnej przyczyny i często tłumaczy się jej występowanie podłożem genetycznym.
Hiperhydroza wtórna – to określenie nadmiernego pocenia, które występuje w następstwie choroby. Po wyleczeniu, objawy ustępują.
Leczenie nadpotliwości
Oczywiście sposób leczenia nadpotliwości należy dopasować do jego przyczyny. Wykluczyć choroby, przeanalizować przyjmowane leki, bo to właśnie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się.
Dla określenia dolegliwości pacjenta związanych z nadpotliwością, lekarze stosują czterostopniową skalę. Pierwszy stopień określa normalna sytuację, kiedy pocenie się nie wpływa na codzienną aktywność pacjenta. Drugi stopień – pocenie przeszkadza trochę w codziennym życiu, ale jest do zaakceptowania. Stopniem trzecim określa się pocenie na granicy tolerancji, które przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. I czarty stopień – pacjent zmaga się z poceniem, które uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.
Przed rozpoczęciem leczenia lekarz często przeprowadza test Minora. Polega on na próbie jodowo-skrobiowej wykonanej na ciele. Podczas wykonywania próby miejsca, które pocą się nadmiernie, barwią się na fioletowo.
Nadmierna potliwość może i powinna być leczona. Sposoby leczenia jej dzielimy na ogólne, miejscowe i zabiegowe. Leczenie miejscowe opiera się na preparatach, które aplikowane są na skórę. Często są to: dezodorany, antyperspiranty, płyny, maści, sztyfty. Terapia ogólna polega na stosowaniu leków przeciwcholinergicznych, które blokują nerwy i dzięki temu ograniczają wydzielanie potu. Jeżeli ogólne leczenie zawiedzie, można zastosować bardziej zaawansowane metody metody leczenia nadpotliwości: jonofezę, laseroterapię, terapię ultradźwiękami lub podanie toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoxem.
Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?
Chcąc cieszyć się suchą skórą pod pachami powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę. Należy bowiem pamiętać, że sam pot jest bezwonny, dopiero w kontakcie z bakteriami znajdującymi się na skórze zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Zapach potu u każdego człowieka jest inny, gdyż wynika z obecności specyficznych bakterii, które żyją na naszej skórze. Poza skrupulatnym myciem skóry pod pachami, dobrze jest też pozbyć się z tego miejsca włosków. Bakterie lubią osiadać na włoskach i trudno jest je usunąć. Wydepilowane pachy znacząco ułatwią utrzymanie higieny. Niestety, porządne mycie i depilacja nie wystarczą. Konieczne są kosmetyki wyspecjalizowane do walki z potem. Do wyboru mamy dezodoranty i, mocniejsze w swoim działaniu, antyperspiranty.
Nadmierna potliwość – domowe sposoby
Leczenie, miejscowe stosowanie kosmetyków takich dezodoranty i antyperspiranty warto wspomóc domowymi sposobami na nadmierne pocenie. Warto postawić na:
- Dbanie o higienę osobistą – częste mycie ciała, a zwłaszcza tych miejsc, które mocniej się pocą. Częstsze zmienianie, ubrań i butów. Zdecydowanie warto też zwrócić uwagę z czego są one wykonane i postawić na materiały oddychające i przyjazne dla skóry, takie jak: bawełna, wełna, wiskoza, len, jedwab, cupro, tencel.
- Dobranie stroju sportowego – podczas uprawiania aktywności fizycznej, warto wybrać ubrania funkcyjne, które dobrze odprowadzają wilgoć ze skóry.
- Dieta – zrezygnowanie z używek, a także bardzo ostrych i słonych potraw i przekąsek.
- Picie odpowiedniej ilości płynów dziennie.
- Napary z ziół – niektóre zioła ograniczają wydzielanie potu, są to: pokrzywa, szałwia, i skrzyp polny.
Ochrona przed potem – naturalne kosmetyki
Wybierając kosmetyk dla siebie należy zwrócić uwagę na jego skład. Często mocne antyperspiranty zatykają pory, doprowadzając do zapalenia gruczołów łojowych i potowych oraz do nieprzyjemnych podrażnień skóry. Dzieje się tak głównie przez zawartość soli glinu, glikopirolanu, raztworu kwasu taninowego, glutaraaldehydu – są to tak zwane blokery potu. Naturalne antyperspiranty Natura Amica stawiają nie tylko na skuteczność, ale i bezpieczeństwo. W sklepie z naturalnymi kosmetykami Farmavit dostępne są dezodoranty z ałunem potasowym. To minerał znany ze swoich sprawdzonych właściwości antybakteryjnych i antyseptycznych. Ałun potasowy zwęża ujście gruczołów potowych, ale nie blokuje ich, przez co pozwala na naturalne, zdrowe dla organizmu pocenie się bez nieprzyjemnego zapachu i mokrych plam. Naturalny dezodorant w sztyfcie z ałunem potasowym w swoim składzie nie zawiera sylikonów, parabenów, ani alkoholu. Jest delikatny dla skóry i bezpieczny dla zdrowia, a przy tym spełnia swoje zadanie jako dezodorant – chroni przed nadmiernym poceniem się i przykrym zapachem. Antyperspiranty Natura Amica wzbogacono o naturalne dodatki aromatyczne, dzięki czemu każdy może wybrać idealny zapach.