wypadanie włosów jak powstrzymać

Jak powstrzymać wypadanie włosów – Przyczyny i sposoby na wzmocnienie

Każdy pragnie mieć piękne, gęste i lśniące włosy. Nie wszyscy jednak mają to szczęście i mogą poszczycić się bujną fryzurą. Wiele osób cierpi na wypadanie włosów. Istnieją jednak sposoby, by wyeliminować ten problem. Żeby to zrobić trzeba poznać przyczyny wypadania włosów, a także poznać i wdrożyć sposoby na ich wzmocnienie.

Wypadanie włosów to nic nadzwyczajnego. Codziennie tracimy około 100-200 włosów i jest to normalne zjawisko. Zaalarmować powinno nas, gdy zauważymy, że na grzebieniu pozostaje dużo więcej włosów niż dotychczas. Co wtedy robić? Nie panikować, tylko zacząć działać.

Co jest powodem wypadania włosów – przyczyny

Zwiększona utrata włosów może mieć różne przyczyny. Dlatego najważniejszym działaniem jest właściwe zdiagnozowanie problemu i dobranie do niego odpowiedniego sposobu przeciwdziałania. Czasami nie obędzie się bez szczegółowego wywiadu medycznego w gabinecie lekarski, zrobienia badań morfologicznych, a czasem nawet trichoskopii, czyli komputerowego badania trychologicznego, wykonywanego z pomocą dermatoskopu. Analizując wyniki tego badania, specjalista ocenia stan skóry głowy i włosów.

Jedno jest pewne. Wypadania włosów nie należy bagatelizować, gdyż może ono być efektem poważnych zaburzeń i niedoborów organizmu. Mogą być to choroby wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne, a także zaburzenia hormonalne. Wypadanie włosów nasila się też na skutek zatrucia toksynami, stresu, chorób zakaźnych i ogólnorozwojowych, chemioterapii oraz schorzeń skórnych (np. grzybica). U kobiet powodem wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne towarzyszące ciąży i menopauzie.

Do przyczyn wypadania włosów zaliczyć można także nieprawidłową dietę. Nasze włosy bardzo lubią cynk, który wspomaga prawidłowy wzrost włosów i odpowiada za prawidłową syntezę białek, w tym białka tworzącego włókna włosa – keratyny. Jeśli więc w naszym organizmie brakuje cynku, włosy stają się słabe i łatwiej wypadają. Również niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 oraz żelaza i biotyny może mieć negatywny wpływ na włosy.

Bardzo często przyczyną jest jednak niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Źle dobrane kosmetyki, często o bardzo kiepskich składach, które wysuszają skórę głowy, powodują łupież i tym samym potęgują problem z wypadaniem włosów. Intensywne zabiegi fryzjerskie jak: rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie, ciasne upinanie włosów. To wszystko osłabia strukturę włosów.

Jeżeli jednak włosy wypadają stopniowo i nie odrastają nowe, a problem nasila się z każdym rokiem to przyczyna ich utraty może być dziedziczna.

Sposoby na wypadanie włosów

Na początek należy zastanowić się nad przyczyną wypadania włosów. Zdiagnozowanie problemu pozwoli odpowiednio zająć się pielęgnacją włosów. Działania wzmacniające włosy powinniśmy prowadzić na dwóch frontach – od środka za pomocą diety oraz od zewnątrz z użyciem dopasowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Do jadłospisu na stałe muszą wkroczyć zielone warzywa (m.in. szpinak, sałata, pietruszka, szczypiorek), które zawierają dużo witamin i żelaza. Włosom dobrze zrobią także jogurty, kefiry, wątróbka i ryby morskie, a także herbata ze skrzypu polnego oraz herbata z pokrzywy. Aby dać odetchnąć włosom zrezygnujemy z mocnych upięć i intensywnego suszenia.

Zbilansowana dieta

Dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, takich jak: witaminy, minerały. Oczywiście najlepsze są składniki dostarczane wraz z pożywieniem. Mają one najwyższy poziom biodostępności. Warto jeść produkty z pełnego ziarna, ryby, strączki, czerwone mięso, warzywa, owoce, a także sery, jajka i orzechy.

Suplementy na piękne, zdrowe włosy

Jeżeli z jakiegoś powodu np. alergii nie możemy dostarczyć sobie substancji odżywczych wraz z jedzeniem, warto niedobory uzupełnić suplementami diety i lekami. Wypadanie włosów, często jest zależne od niedoboru żelaza, witamin z grupy B, zwłaszcza biotyny , cynku, selenu. Po te właśnie środki należy sięgnąć chcąc odbudować swoje włosy od wewnątrz z pomocą suplementacji. Na skórę, włosy i paznokcie bardzo dobrze działają także olej z wiesiołka, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zioła, takie jak pokrzywa i skrzyp polny. Dlatego też w czasie nasilonego wypadania włosów lub też profilaktycznie, warto jest popijać herbatki parzone z tych właśnie ziół.

Masaż skóry głowy

Skóra głowy bardzo lubi pobudzające krążenie masaże. Mogą być one wykonywane specjalna szczotką, rolką, masażerem lub po prostu dłońmi. Dzięki temu włosy również zostają pobudzone i stymulowane do wzrostu. Regularnie wykonywane masaże mogą powstrzymać wypadanie włosów, a nawet spowodować wyrastanie nowych tzw. „baby hairs”.

Właściwa pielęgnacja

Jeżeli włosy wypadają i nie są w najlepszej kondycji, nie warto narażać ich na dodatkowe uszkodzenia typu: zabieg trwałej ondulacji, rozjaśnianie o kilka tonów, częste stylizowanie włosów złej jakości sprzętem itp. Warto zrezygnować też z ciasnych upięć na czubku głowy, gdyż one również osłabiają kondycję włosów. Do włosów wypadających należy dobrać odpowiednią pielęgnację – szampon i odzywkę dla włosów osłabionych i wypadających. Dobrze jest też włączyć do niej odpowiednio dobraną maseczkę lub wcierkę i ampułki ze skoncentrowanymi substancjami odżywczymi. Stosowanie odpowiednich produktów odżywia i wzmacnia włosy.

Zabiegi na włosy i skórę głowy

Przede wszystkim warto spróbować mezoterapii igłowej z witaminami lub peptydami. Dzięki takiemu zabiegowi, substancje odżywcze są dostarczane bezpośrednio do skóry głowy przy użyciu ciężkiej igły. Dobrym pomysłem są też ampułki, które nakłada się bezpośrednio na skórę głowy. Intensywnie pobudzają cebulki włosów do wzrostu i pielęgnują włosy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

O włosy można zadbać także w warunkach domowych, włączając do codziennej pielęgnacji wyżej wymienione sposoby. Może z wyjątkiem mezoterapii, którą lepiej wykonać w gabinecie specjalisty. Najlepiej zacząć od dobrania odpowiednich kosmetyków codziennej pielęgnacji. Następnie wybrać kosmetyki, które stosuje się 1-2 razy w tygodniu np. wcierki, maseczki, peelingi do skóry głowy. Warto też rozszerzyć pielęgnację o dostosowane do walki z problemem wypadających włosów ampułki.

Warto wypracować sobie osobistą rutynę pielęgnacyjną. Stosować dobrze dobrane kosmetyki zgodnie z ich zastosowaniem. Pożegnać nawyk szarpana włosów przy rozczesywaniu, mocnego pocierania ręcznikiem podczas wycierania włosów. Do pielęgnacji włączyć masaż skóry głowy, a maseczkę lub olejek nałożony na skalp nakryć foliowym czepkiem. Zwykle kosmetyki do włosów efektywniej wpływają na włosy pod wpływem ciepła. Trzeba też starać się zapobiegać, a przynajmniej ograniczyć zabiegi, które osłabiają włosy i wysuszają skórę głowy np. suszenie ich gorącym powietrzem.

Jak wzmocnić włosy?

Do codziennej pielęgnacji włosów powinniśmy wybierać delikatne szampony na bazie naturalnych składników. Im mniej chemicznych dodatków, tym lepiej. Naturalne składniki nie obciążają skóry głowy i nie podrażniają mieszków włosowych. Jeśli wypadanie włosów jest intensywne, warto sięgnąć po specjalne kuracje przeciw wypadaniu włosów. Starannie dobrane składniki w tych kosmetykach zapobiegają dalszemu wypadaniu włosów i stymulują ich wzrost.

Co polecamy na wzmocnienie i wypadanie włosów?

Odpowiednio dobrane kosmetyki wzmocnią i odżywią włosy. Dzięki temu będą one bardziej odporne na uszkodzenia i zyskają piękny, zdrowy blask, a dodatkowo będą się łatwo rozczesywać. Warto zwrócić uwagę, aby kosmetyki zawierały delikatne środki myjące, które nie podrażnią skóry głowy. Polecamy sięganie po kosmetyki z naturalnymi ekstraktami roślinnymi np. z pokrzywy, łopianu lub rozmarynu. Świetnie sprawdzą się też produkty z ceramidami, witaminami, komórkami macierzystymi. Mają one substancje aktywne które odżywią cebulki włosowe i wzmocnią korzenie włosów.

Shopping Cart