Jak powstrzymać wypadanie włosów

Każdy pragnie mieć piękne, gęste i lśniące włosy. Nie wszyscy jednak mają to szczęście i mogą poszczycić się bujną fryzurą. Wiele osób cierpi na wypadanie włosów. Istnieją sposoby, by wyeliminować ten problem.

Wypadanie włosów to nic nadzwyczajnego. Codziennie tracimy około 100-200 włosów i jest to normalne zjawisko. Zaalarmować powinno nas, gdy zauważymy, że na grzebieniu pozostaje dużo więcej włosów niż dotychczas. Co wtedy robić? Nie panikować, tylko zacząć działać.

Przyczyny wypadania włosów

Zwiększona utrata włosów może mieć różne przyczyny. Najczęściej przyczyniają się do tego czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, słona i chlorowana woda, niska temperatura powietrza, regularne suszenie włosów, stosowanie prostownicy i lokówki oraz mocne upinanie włosów (kok, „koński ogon”). To wszystko osłabia strukturę włosa. Do przyczyn wypadania włosów zaliczyć można także nieprawidłową dietę. Nasze włosy bardzo lubią cynk, który wspomaga prawidłowy wzrost włosów i odpowiada za prawidłową syntezę białek, w tym białka tworzącego włókna włosa – keratyny. Jeśli więc w naszym organizmie brakuje cynku, włosy stają się słabe i łatwiej wypadają. Również niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 oraz żelaza i biotyny może mieć negatywny wpływ na włosy. Wypadanie włosów nasila się też na skutek zatrucia toksynami, stresu, chorób zakaźnych i ogólnorozwojowych, chemioterapii oraz schorzeń skórnych (np. grzybica). U kobiet powodem wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne towarzyszące ciąży i menopauzie.

Rady na wypadające włosy

Na początek należy zastanowić się nad przyczyną wypadania włosów. Zdiagnozowanie problemu pozwoli odpowiednio zająć się pielęgnacją włosów. Działania wzmacniające włosy powinniśmy prowadzić na dwóch frontach – od środka za pomocą diety oraz od zewnątrz z użyciem dopasowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Do jadłospisu na stałe muszą wkroczyć zielone warzywa (m.in. szpinak, sałata, pietruszka, szczypiorek), które zawierają dużo witamin i żelaza. Włosom dobrze zrobią także jogurty, kefiry, wątróbka i ryby morskie, a także herbata ze skrzypu polnego. Aby dać odetchnąć włosom zrezygnujemy z mocnych upięć i intensywnego suszenia.

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Do codziennej pielęgnacji włosów powinniśmy wybierać delikatne szampony na bazie naturalnych składników. Im mniej chemicznych dodatków, tym lepiej. Naturalne składniki nie obciążają skóry głowy i nie podrażniają mieszków włosowych. Jeśli wypadanie włosów jest intensywne, warto sięgnąć po specjalne kuracje przeciw wypadaniu włosów. Starannie dobrane składniki w tych kosmetykach zapobiegają dalszemu wypadaniu włosów i stymulują ich wzrost.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *