Co to jest kwas migdałowy? Właściwości, stosowanie, działanie.

Kwas migdałowy – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetyce

Co to jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA i jest jednym z najpopularniejszych kwasów kosmetycznych. Stosowanie go zalecane jest dla każdego rodzaju cery. Główne zadanie jakie przed nim stawiamy to, złuszczanie martwego naskórka, a przez to, dogłębne oczyszczanie skóry. Kwas ten jest jednak także świetny w działaniach anti-aging – nawilża, rozjaśnia przebarwienia i przywraca skórze blask i piękny koloryt. Dobrze radzi sobie także z trądzikiem, łagodnie, ale skutecznie rozprawiając się z niedoskonałościami.

Nasz dzisiejszy bohater jest substancją chemiczną, należąca do kwasów owocowych – hydoksykwasów, tak jak kwas cytrynowy i glikolowy. Jest to biały, rozpuszczalny w wodzie proszek, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dodaje się go m.in do toników i serum, które mają za zadanie odkażać i złuszczać skórę, a także walczyć z niedoskonałościami i przebarwieniami.

Właściwości

Kwas migdałowy jest ceniony przez kosmetologów i dermatologów za swoje wszechstronne właściwości. Stosowanie go nie powoduje podrażnień skóry, dzięki temu może być używany do każdego typu cery, nawet wrażliwej i naczynkowej. Naturalny kwas migdałowy znajdziemy w pestkach wiśni, pestkach moreli i oczywiście w gorzkich migdałach.

Działanie

  • złuszcza
  • usuwa przebarwienia
  • normalizuje i leczy zaburzenia rogowaceń
  • przywraca skórze zdrowy koloryt
  • działa antybakteryjnie
  • nawilża
  • działa przeciwtrądzikowo
  • zwęża pory
  • stymuluje syntezę kolagenu i regenerację komórek

Kwas migdałowy na trądzik

Kosmetyki z kwasem migdałowym bardzo dobrze działają na cerę trądzikową. Od lat jest on jedna z głównych substancji stosowanych w gabinetach kosmetycznych do poprawy stanu cer problematycznych. Zabiegi z jego użyciem normalizują gruczoły łojowe, dzięki czemu wytwarzają one znacznie mniej łoju. Właściwości oczyszczające kwasu wpływają na poprawę kondycji skóry. Pory skórne zostają oczyszczone, a ich ujścia zwężone przez co, są mniej widoczne. Występowanie zaskórników i niedoskonałości również jest ograniczone. Dzieje się tak za sprawą antybakteryjnych właściwości kwasu. Ogranicza on rozwój bakterii, które są w dużej mierze odpowiedzialne za powstawanie grudek i zaskórników. Ponadto kwas migdałowy znacznie skraca czas gojenia się krostek i wyprysków, a także rozjaśnia skórę dzięki czemu przebarwienia po trądziku są mniej widoczne.

Kwas migdałowy na zmarszczki

Zmarszczki na skórze to również powód do stosowania kwasu migdałowego, który ma silne właściwości keratolityczne, czyli złuszczające. Osoby, których skóra jest przesuszona i zniszczona przez nadmierne opalanie, bardzo polubią kwas migdałowy, który usunie martwy naskórek i pobudzi ich skórę do regeneracji. Dzięki temu drobne zmarszczki ulegną spłyceniu, a skóra stanie się bardziej napięta i elastyczna. Kwas jest pomocny w stymulacji produkcji kolagenu w skórze, w wyniku czego, po zastosowaniu kwasu jest ona jędrniejsza i bardziej sprężysta.

kwas migdałowy na blizny

Różnego rodzaje kremy i sera z kwasem poleca się również dla osób, które borykają się z różnego rodzaju przebarwieniami skóry. Należą do nich: przebarwienia wywołane trądzikiem, pozapalne lub posłoneczne. Kwas świetnie wspomaga regeneracje skóry z oznakami fotostarzenia. Wszystko to za sprawą jego właściwości złuszczających i rozjaśniających.

Kwas migdałowy na przebarwienia – poszarzała cera

Kosmetyki z kwasem są idealne dla cery wymagającej rewitalizacji. Działają delikatnie i powoli, co jest spowodowane masą molową kwasu migdałowego. Jego cząsteczka jest większa niż cząsteczka wody, przez co wolniej wnika w głąb skóry. Działa tak samo intensywnie jak inne kwasy z grupy AHA, ale jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Dzięki temu z powodzeniem mogą stosować go także osoby o wrażliwej cerze. Kwas zmniejsza grubość warstwy rogowej naskórka. Powoduje to wygładzenie skóry, przywrócenie jej ładnego zdrowego kolorytu i rozjaśnienie przebarwień.

Kwas migdałowy – jakie stężenie?

Im wyższe stężenie kwasu migdałowego, tym silniejsze ma on działanie na skórę.

Kosmetyki, które zawierają kwas migdałowy o stężeniu do 5% działają złuszczająco. Osłabiają wiązania między komórkami naskórka – w ten sposób złuszczają jego martwą i zrogowaciałą warstwę. Po zastosowaniu kwasu skóra staje się wygładzona i oczyszczona, a jej pory zwężone. Koloryt i nawilżenie znacznie się poprawiają.

Stężenie wyższe niż 10% kwasu migdałowego w kosmetykach oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Często stosuje się je w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Takie stężenie wykorzystuje się również w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Kwas aktywuje procesy syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Stosowanie kosmetyków z taki stężeniem na twarz daje natychmiastowy efekt liftingu. Znakomicie poprawia elastyczność skóry, ujędrnia ją, a także spłyca zmarszczki.

Peelingi z kwasem migdałowym o stężeniach 20 – 60% pomagają uzyskać poprawę stanu skóry dotkniętej trądzikiem i zmarszczkami, a nawet ostudą i piegami.

Kwas migdałowy – zastosowanie w kosmetyce

Serum z kwasem migdałowym

Bardzo często w serum stężenie kwasu jest wyższe niż 10%. Po jego zastosowaniu skóra zostaje oczyszczona i błyskawicznie staje się bardziej napięta. Serum radzi sobie z przebarwieniami, trądzikiem, bliznami i delikatnymi zmarszczkami. Serum z wyższym niż 10% stężeniem należy pozostawić na skórze około 10 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Po zastosowaniu serum dobrze jest nałożyć na twarz krem lub olej. Dzięki temu na skórze zajdzie okluzja, czyli stworzenie powłoki, która zapobiegnie wytrącaniu się wilgoci z naskórka.

Peeling z kwasem migdałowym

Mają one nieocenione właściwości jako kosmetyki złuszczające, a przy tym nawilżające skórę. Dzięki temu, ze kwas migdałowy nie ma właściwości fotouczulających, peelingi z nim w składzie często określane są jako „peelingi letnie”. Poleca się je dla każdego typu cery, ponieważ ich stosowanie nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia przebarwień.

Tonik z kwasem migdałowym

Mają one zwykle najniższe stężenie kwasu. Dzięki temu można używać ich rano jak i wieczorem. Delikatnie złuszczają skórę, działają antybakteryjnie i normalizująco na skórę, a dodatkowo rozświetlają ją i rozjaśniają.

Krem z kwasem migdałowym

Stężenie kremów z kwasem migdałowym rzadko przekracza 10%, jednak nadal zalecane jest stosowanie takich kremów tylko na noc. W ciągu dnia skórę trzeba zabezpieczyć kremem z wysokim filtrem UV. Kremy z kwasem wyrównują one koloryt i regulują wydzielanie sebum przez skórę, tym samym zmniejszając widoczność porów i występowanie zaskórników.

Zabieg z kwasem migdałowym

Z kwasu migdałowego bardzo często korzystają gabinety kosmetyczne i dermatologiczne, głównie do wykonywania peelingów chemicznych. Tego rodzaju zabiegi najlepiej robić jesienią i zimą, aby promieniowanie słoneczne nie podrażniło skóry po zabiegu. Zaleca się zastosowanie serii 3-6 zabiegów, w odstępie około 1-2 tygodni. Ceny zabiegów w salonach kosmetycznych wahają się od 180 do 260 zł.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Stosując kwas migdałowy należy zabezpieczać skórę przed działaniem negatywnych skutków promieniowania słonecznego. Dzieje się tak, ponieważ odsłonięta skóra, z której usunięte zostały zrogowacenia i martwe komórki, jest na nie bardziej wrażliwa. Kwas nie jest fotouczulający, dlatego można używać ich przez cały rok. Mało tego, stosowanie peelingów z kwasem migdałowym zalecane jest nawet w okresie wakacyjnym, kiedy na skórze zaobserwujemy przebarwienia i przesuszenie cery.

Kwas migdałowy w ciąży

W czasie ciąży i podczas karmienia piersią, stosowanie kwasu migdałowego nie jest wskazane. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie w połączeniu z działaniem kwasu, zwłaszcza o silnym stężeniu, mogą spowodować przebarwienia skórne.

Jak stosować kwas migdałowy w domu?

Zabieg z użyciem kwasu migdałowego bez przeszkód można przeprowadzić w domowym zaciszu. Kosmetyki przeznaczone do stosowania w domu zawierają zwykle 5-10% kwasu migdałowego. Często są to preparaty antybakteryjne, które za zadanie mają oczyszczać i złuszczać skórę, a dodatkowo niwelować różnego rodzaju przebarwienia. Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku z kwasem, warto wykonać próbę uczuleniową np. na przedramieniu i sprawdzić jak zareaguje na niego skóra. Oczywiście dobrze jest rozpocząć stosowanie kwasu od kosmetyków z mniejszym stężeniem np. 3 -5 % i stopniowo wprowadzać wyższe, jeżeli skóra dobrze znosi kosmetyk.

Kwas migdałowy w czystej postaci można stosować jako peeling. Regularne robienie takiego zabiegu ujędrni skórę i uelastyczni ją i przywróci zdrowy koloryt, a także spłyci zmarszczki. W związku z tym, że kosmetyki z kwasem złuszczają naskórek, należy zabezpieczać skórę kosmetykami z filtrem UV przed wyjściem z domu.

Jak często?

Peeling z kwasem migdałowym o stężeniu do 10% warto stosować codziennie wieczorem. Warto też zmieniać stężenia stosowanego kwasu lub kosmetyków z kwasem w składzie. Kiedy dojdziemy do wyższego stężenia – 10%, stosować je tylko 4 tygodnie i po tym czasie na jakiś czas wrócić do niższego stężenia.

Kwas migdałowy o wyższym stężeniu np. 20% można stosować 2 razy w ciągu tygodnia, najlepiej wieczorem, a wyższe stężenie można aplikować na skórę nie częściej niż 1 raz w tygodniu.

Kwas migdałowy – gdzie kupić?

Na rynku dostępnych jest szereg kosmetyków z zawartością kwasu migdałowego. Można go również nabyć w czystej postaci w stężeniach nawet do 60%, jednak do ich stosowania potrzebne jest posiadanie wiedzy i umiejętności. Dlatego też, jeżeli chcesz zacząć stosować kwas migdałowy, sięgnij najpierw po kosmetyki z jego niewielkim stężeniem. Są one do kupienia w sklepach online, jak i dobrze zaopatrzonych drogeriach z kosmetykami.

Ile kosztuje – cena

W naszym sklepie kosmetyki z kwasem migdałowym dostępne są już od 35 zł. W opini wielu użytkowników kwasu, jest on stosunkowo niedrogim sposobem na przywrócenie skórze jędrności, spłycenie zmarszczek i zniwelowanie zmian trądzikowych.

Kwas migdałowy – opinie

Opinie dotyczące kwasu migdałowego są w większości bardzo pozytywne. Stosujące go osoby, chwalą szybko widoczne efekty w postaci poprawienia jędrności skóry i przywrócenia jej zdrowego kolorytu. Złuszczanie skóry jakie daje nam kwas migdałowy nie jest agresywne. Dzięki temu, bez żadnych problemów można ukryć je pod makijażem i nie rezygnować z dotychczasowego stylu życia.

Kosmetyki z kwasem migdałowym zaleca się do pielęgnacji właściwie każdego rodzaju cery. Jednak, jeżeli podczas stosowania skóra piecze lub daje inne niepokojące objawy, należy przerwać stosowanie, a ze skóry dokładnie zmyć resztę kwasu. Reakcja skóry na kwasy jest cechą indywidualną.

Shopping Cart