rozszerzone pory

Rozszerzone pory – jak zmniejszyć i jakie kosmetyki wybrać?

Rozszerzone pory to problem wielu osób. Uskarżają się na nie głównie osoby przechodzące okres dojrzewania oraz posiadacze cer tłustych i problematycznych. Dlaczego rozszerzone pory i zaskórniki pojawiają się na skórze i co robić, aby były one jak najmniej widoczne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym są rozszerzone pory?

Na samym początku musimy wyjaśnić sobie czym są rozszerzone pory. Otóż są to widoczne w strukturze skóry otworki, które są ujściami mieszków włosowych, gdzie swoje ujścia mają również gruczoły łojowe. Nie możemy więc mówić o zlikwidowaniu rozszerzonych porów, gdyż nie da się usunąć ich ze skóry. Mało tego ich występowanie w skórze jest niezbędne, gdyż dzięki nim skóra może oddychać. Ponadto pory skóry zapewniają organizmowi właściwą termoregulację i pomagają usuwać ze skóry łój i pot. Niemniej jednak bardzo rozszerzone lub zanieczyszczone pory nie dodają uroku. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby pory naszej skóry były czyste i zwężone, a przez to mniej widoczne. Dzięki temu skóra będzie wyglądała zdrowo i promiennie.

Tak jak wspomniłam wcześniej, to nie pory skóry są problemem, a zaskórniki, czyli wykwity skórne potocznie nazywane wągrami, czyli zanieczyszczenia, które zbierają się w porach skóry. Dzielimy je na dwa rodzaje:

 • Zamknięte – to wykwity na skórze – grudki o białym zabarwieniu. Powstają w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych przez sebum i zrogowaciały naskórek. Zanieczyszczenia te nie mają dostępu powietrza więc nie utleniają się i pozostają białe.
 • Otwarte – mają ciemny, niemalże czarny kolor. Powstają w wyniku zebrania się łoju i kawałków zrogowaciałego naskórka w ujściach mieszków włosowo-łojowych. Pod wpływem dostępu do powietrza czopy utleniają się, zostają nadkażone przez bakterie, przez to ich kolor staje się czarny.

Jak dochodzi do powstawania zaskórników?

W skórze właściwej znajdują się ujścia mieszków włosowych przy których znajdziemy również ujścia kanalików łojowych. Wyglądem przypominają one lejki. Na ich dnie dochodzi do rogowacenia tkanki, czyli procesu obumierania starych komórek skóry i tworzenia się nowych. Naskórek ulega ciągłemu złuszczaniu się. Jednak w momencie kiedy skóra produkuje również nadmiar sebum, dochodzi do sklejania się ze sobą martwych komórek nabłonka, które nie odrywają się od powierzchni skóry. Gromadzą się one w porach skóry i zatykają ujścia mieszków włosowo-łojowych tworząc zaskórniki.

Rozszerzone pory - zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte

Rozszerzone pory – przyczyny

Pory skórne młodej osoby lub dziecka są niemal niedostrzegalne. Dopiero w procesie dojrzewania rozszerzają się i stają się widoczne. Niestety bardzo często po zakończeniu tego okresu pory nie wracają do normy, a nadal pozostają rozszerzone. Dzieje się tak za sprawą utraty włókien kolagenowych. Skóra staje się mniej elastyczna, a przez to pory bardziej widoczne. Często gromadzi się w nich bród, kurz i resztki makijażu, przez co wyglądają mało estetycznie i bardzo często psują nasze samopoczucie.

Powodami widoczności porów na skórze mogą być:

 • podłoże genetyczne
 • nadmierne opalanie skóry
 • pielęgnacja nie dostosowana do rodzaju i potrzeb cery
 • stosowanie niektórych leków
 • stres
 • zanieczyszczenie środowiska (smog i pyły)
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu
 • starzenie się skóry

Gdzie występują?

Zaskórniki zamknięte najczęściej występują w okolicach oczu, a więc obszarach skóry, które nie wydzielają dużo sebum. Zaskórniki zamknięte, czyli wągry, występują natomiast zwykle na nosie, czole, brodzie, czyli w tzw. 'strefie T”, a więc w w obszarach skóry, które są bardziej tłuste. Nie jest to jednak reguła, ponieważ u wielu osób wągry pojawiają się także na dekolcie, ramionach i plecach.

Jak zmniejszyć pory na twarzy?

Jedną z przyczyn powstawania widocznych porów na skórze, jest nieodpowiednia pielęgnacja. Nie oznacza to jednak braku pielęgnacji lub zainteresowania stanem swojej skóry. Pory mogą stać się bardziej widoczne także w wyniku zbyt częstego stosowania silnych peelingów lub dużej ilości produktów matujących skórę. Przyczyną może być też niewystarczające nawilżanie skóry lub retinol stosowany w nieodpowiednim, często zbyt wysokim stężeniu.

Żeby pory były mniej widoczne potrzeba wdrożenia i systematycznego stosowania odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Skórę, niezależnie od rodzaju cery, należy myć dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Poranna rutyna pielęgnacyjna

Poranną pielęgnację zacznij od oczyszczenia skóry odpowiednim dla niej produktem. Może to być żel do mycia twarzy, mleczko, emulsja lub pianka. Następnie skórę należy tonizować z pomocą toniku, wody termalnej lub hydrolatu. Po zaaplikowaniu kosmetyku nie trzeba czekać, aż wniknie on w skórę. Od razu można nałożyć dopasowane do rodzaju skóry serum. Bardzo dobrze sprawdzają się sera z witaminami lub kwasami. Kolejnym krokiem po aplikacji serum jest nałożenie niewielkiej ilości kremu nawilżającego. Dzięki temu zamkniesz pielęgnację i zabezpieczysz skórę przed utratą wilgoci. Ostatnim punktem na liście, a zarazem koniecznością, jest krem z filtrem, który ochroni skórę przed fotostarzeniem. Dopiero na taką bazę można nałożyć makijaż.

poranna rutyna pielęgnacyjna

Wieczorna rutyna pielęgnacyjna

Wieczorna pielęgnacja, służy oczyszczeniu skóry po całym dniu. Aby właściwie się za nią zabrać, wykonaj dokładny demakijaż np. mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym. Następnie umyj skórę twarzy. Możesz zastosować oczyszczanie dwuetapowe: najpierw olejek, który rozpuści resztki makijażu i zanieczyszczenia, a następnie umyć buzię dedykowanym do tego produktem. Dalszy etap to tonizacja skóry z pomocą toniku lub hydrolatu. Nie warto pomijać tego kroku, gdyż przywraca on skórze równowagę oraz kwaśny odczyn chroniący ją przed różnego rodzaju drobnoustrojami. Następnie na skórę powinno trafić serum lub esensja dopasowane do potrzeb cery, a w dalszej kolejności, olejek lub krem. Ostatni etap zamyka pielęgnację i prowadzi do okluzji. Dzięki temu na skórze powstaje powłoka, która zapobiega przed ucieczką wody ze skóry, a dodatkowo wspomaga przenikanie w głąb skóry składników aktywnych pochodzących z zastosowanych wcześniej kosmetyków.

Raz lub dwa razy w tygodniu warto też wykonać peeling. Możesz wybrać ziarnisty lub enzymatyczny w zależności od tego co lubi Twoja skóra. Polecam również stosowanie kwasu migdałowego, który błyskawicznie oczyszcza skórę rozpuszczając martwy naskórek, a przy tym głęboko nawilża. O zaletach jego stosowania dowiesz się więcej w artykule Kwas migdałowy – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetyce.

Systematyczne złuszczanie i pozbywanie się martwych komórek naskórka z powierzchni skóry oraz nadmiaru sebum uchroni Twoją skórę przed pojawianiem się niepożądanych niedoskonałości.

wieczorna rutyna pielęgnacyjna

Nie warto opuszczać żadnego z powyższych kroków, gdyż mogą się one przyczynić do tego, że pory staną się bardziej widoczne, a na skórze pojawią się niedoskonałości.

Co na rozszerzone pory – kosmetyki

W walce z rozszerzonymi porami bardzo ważny jest dokładny demakijaż i regularne oczyszczanie skóry. Niemniej istotne jest również odpowiednie jej nawilżanie. Dzieje się tak, ponieważ cara, która jest odwodniona produkuje więcej sebum, aby się nawilżyć. W wyniku tego, gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie, a pory stają się szersze.

Zwiększona produkcja sebum jest także naturalną reakcją skóry na podrażnienia wynikające ze zbyt silnego złuszczania, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne lub matowienia kosmetykami matującymi.

W walce unormowanie stanu rozszerzonych porów świetnie sprawdzają się kosmetyki z zawartością retinolu. Warto jednak pamiętać, że nie można stosować zbyt często. Najpierw należy zbudować tolerancję skóry na ten składnik i kiedy już się przyzwyczai, zwiększać stężenie.

Dobrze jest też zrezygnować z kosmetyków wysuszających skórę, ponieważ wówczas produkuje ona więcej sebum, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników. Ponadto takie kosmetyki mogą naruszać barierę hydro-lipidową skóry, czyli jej barierę ochronną.

Należy też nieustannie obserwować reakcję skóry na nowe kosmetyki. Bywa, że obecność niektórych składników, może zatykać pory skóry, przez co powodować wysyp niedoskonałości. Wówczas trzeba przerwać stosowanie kosmetyków na które cera reaguje źle.

Jak zmniejszyć widoczność (zamaskować) porów?

Z nieestetycznym wyglądem skóry spowodowanym widocznymi, rozszerzonymi porami można walczyć. Należy stosować się do kilku zasad:

 • Przed pójściem spać przeprowadzać okładny demakijaż cery. Warto to robić nawet jeżeli nie stosujesz makijażu na co dzień ,gdyż na skórze po całym dniu znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, które lubią zbierać się w porach skóry.
 • Stosowanie wysokich filtrów przeciwsłoneczne, najlepiej SPF 50.
 • Nie dotykanie twarzy bez potrzeby. W ten sposób przenosimy na skórę twarzy brud i zanieczyszczenia.
 • Stosowanie dopasowanych do skóry kosmetyków oczyszczających.
 • Regularne złuszczanie skóry peelingiem.
 • Dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry.
 • Regularne mycie i dezynfekowanie akcesoriów kosmetycznych (pędzle, gąbeczki do makijażu).
 • Higiena: regularna zmiana ręczników i pościeli.

Czy istnieją domowe sposoby na rozszerzone pory?

Z rozszerzonymi porami i zaskórnikami można walczyć także w zaciszu własnej łazienki. Te sposoby nie są mniej skuteczne niż domowe kosmetyki, jednak one także wymagają zaangażowania i systematyczności. Oto kilka z nich:

 • Masaż kostkami lodu – zimno spowoduje obkurczenie komórek i ściągnięcie porów skóry. Masaż najlepiej wykonać kostkami lodu zrobionymi z wody mineralnej owiniętymi w czystą ściereczkę.
 • Maseczka z glinki – maseczki np. z glinki zielonej lub białej i dodatkiem odrobiny olejku dobranego do potrzeb skóry warto stosować 1-2 razy w tygodniu. Glinki mają świetne właściwości absorbcyjne, dlatego też nałożone na skórę pochłaniają nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia. Ponad to działają obkurczająco na pory skóry i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów.
 • Ocet jabłkowy – mieszanina octu jabłkowego (proporcja: 2 łyżki stołowe na 100 ml przegotowanej wody) również stworzy doskonały sposób na zwężenie porów skóry. Taki tonik będzie regulował pH skóry i zlikwiduje znajdujące się na skórze bakterie.
 • Peeling cukrowy z sokiem z cytryny – taki peeling można wykonać tylko jeżeli na skórze nie pojawiają się ropne wykwity. Peeling wygładzi powierzchnię skóry, a świeży sok z cytryny zamknie rozszerzone pory skóry i przywróci jej odpowiednie pH.
 • Maseczka z sody oczyszczonej – soda oczyszczona ma szereg dobroczynnych dla skóry właściwości. Wymieszana z odrobiną wody i nałożona na twarz na kilkanaście minut rozświetli skórę i oczyści ją.

Jak rozszerzyć pory?

Warto pamiętać, że pory skóry rozszerzają się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury np. podczas wizyty na saunie lub wykonywania parówki na twarz. Możesz wykorzystać tę informację i maseczkę oczyszczającą lub peeling enzymatyczny zastosować po takim właśnie zabiegu kiedy pory skóry są otwarte. Łatwiej wówczas je oczyścić.

Jakie są najlepsze zabiegi na rozszerzone pory?

Peeling kawitacyjny – zabieg ten dogłębnie oczyszcza skórę twarzy i pomaga w pozbyciu się wągrów. Opiera się on na działaniu ultradźwięków, które przenikają w głąb skóry i powodują złuszczenie martwego naskórka oraz nadmiaru sebum.

Laserowy peeling węglowy – to zabieg tzw. Black Doll wykonywany przy pomocy lasera, który oddziałuje na głębokie warstwy skóry właściwej. Procedura zabiegu polega na naświetlaniu laserem skóry uprzednio pokrytej koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w pory skóry i absorbują energię światła laserowego.

Mikrodermabrazja – inaczej mikropeeling to jedna z metod mechanicznego ścierania zrogowaciałego naskórka z zastosowaniem mikrokryształków. Zabieg ten poprawia funkcjonowanie skóry, eliminuje zanieczyszczenia zalegające w ujściach gruczołów łojowych

Peelingi chemiczne – to zabiegi złuszczające martwy naskórek z pomocą substancji chemicznych odpowiednio dobranyc do rodzaju skóry. Do tego rodzaju peelingów stosuje się kwasy, które rewitalizują skórę i zmniejszają przebarwienia.

Shopping Cart