Cera trądzikowa - jak ją rozpoznać i właściwie o nią dbać?

Cera trądzikowa

Cera trądzikowa potrafi uprzykrzyć życie i przysporzyć zmartwień. Problemy z trądzikiem najbardziej kojarzone są z nastolatkami i okresem dojrzewania, gdyż występuje najczęściej między 14 a, 17 rokiem życia. Coraz częściej jednak muszą walczyć z nim także dorośli. Trądzik jest bowiem jednym z najczęściej występujących chorób skóry. Jak rozpoznać cerę trądzikową i jak właściwie o nią dbać?

Czym jest cera trądzikowa – charakterystyka

O cerze trądzikowej możemy mówić, gdy na twarzy regularnie pojawiają się zaskórniaki, rozszerzone pory i wypryski, które pozostawiać mogą po sobie charakterystyczne blizny. Zmiany te często zgromadzone są w jednym miejscu, przez co przypominają wysypkę alergiczną. Skóra trądzikowa ma bowiem problemy z prawidłowym złuszczaniem się naskórka. To zaś powoduje zatykanie się gruczołów łojowych, a tym samym prowadzi do powstawania pryszczy, krostek i wyprysków. Dodatkowo występowanie trądziku często łączy się z nadmierną produkcją sebum, co sprawia, że skóra błyszczy się w nieestetyczny sposób i przez to mylona jest z cerą tłustą. To właśnie największy błąd w diagnostyce cery trądzikowej, gdyż traktowanie skóry trądzikowej, tak jak cery tłustej, prowadzi do szeregu problemów. Często zdarza się, że stosowane kosmetyki nadmiernie wysuszają skórę, w wyniku tego, skóra staje się podrażniona, a pory zaczynają wydzielać nadmierne ilości sebum. Ono z kolei w połączeniu z bakteriami bytującymi na skórze wywołuje powstawanie niedoskonałości i tak koło się zamyka.

Charakterystyka cery trądzikowej

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa ma kilka charakterystycznych cech, które można szybko zauważyć. Są to:

  • rozszerzone pory
  • regularne występowanie zmian ropnych
  • występowanie krost i wyprysków pozostawiających blizny
  • pryszcze pojawiające się na plecach lub dekolcie
  • brak efektów po wykorzystaniu standardowych preparatów oczyszczających
Cera trądzikowa - etapy rozwoju zmian skórnych

Czym jest trądzik różowaty?

Jedną z odmian trądziku jest trądzik różowaty – przewlekła choroba, która jest zespołem objawów o różnych przyczynach, należąca do nerwic naczynioworuchowych skóry. Trądzik różowaty najczęściej dotyczy osób dorosłych, u których występuje w postaci wykwitów rumieniowych, grudkowatych i krostkowych. Za najczęstszymi powodami pojawiania się trądziku różowatego są zmiany hormonalne, spadki odporności oraz zakażenia bakteryjne. Ten rodzaj trądziku może pozostawiać na skórze charakterystyczne blizny i niestety najczęściej wymaga leczenia dermatologicznego. Dodatkowo należy stosować kosmetyki, które wzmacniają i poprawiają stan naczynek, regulują pracę gruczołów łojowych i mają działanie przeciwzapalne.

Jakie są przyczyny trądziku?

Za najczęstsze przyczyny trądziku uważa się:

  • wzmożoną produkcje sebum
  • nadmierne rogowacenie się ujść mieszków włosowych
  • zmiany hormonalne
  • okres dojrzewania (trądzik młodzieńczy)
  • długotrwały i często występujący stres lub zmęczenie
  • zanieczyszczenie środowiska
  • nadmierne rozmnażanie się bakterii na skórze
  • dieta bogata w przetworzone produkty lub nabiał
  • zła pielęgnacja skóry, w tym wykorzystanie kosmetyków komedogennych, czyli takich, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych

Pielęgnacja skóry trądzikowej – jak dbać krok po kroku?

Cera trądzikowa to prawdopodobnie najbardziej problematyczny rodzaj cery do pielęgnacji. Najczęściej osoby, które muszą walczyć z trądzikiem, sięgają po preparaty głęboko oczyszczające skórę. To jednak pójście drogą na skróty, które może przynieść odwrotne skutki. Takie kosmetyki bowiem często wysuszają skórę, co sprawia, że ta zaczyna produkować większe ilości sebum. Warto więc podejść do walki z trądzikiem spokojniej i zacząć od wyeliminowania złych nawyków. Co należy zrobić najpierw?

  • warto uregulować swoją dietę i włączyć do niej produkty detoksykujące
  • należy unikać dotykania twarzy brudnymi rękoma
  • warto wyregulować swój sen i starać się wysypiać
  • często zmieniać ręczniki i pościel, a najlepiej do twarzy stosować osobny ręcznik lub ręcznik papierowy

Właściwe oczyszczanie skóry – krok 1

Najważniejszym aspektem świadomej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie. Należy to robić rano i wieczorem. Do tego celu najlepiej sprawdzą się delikatne, antybakteryjne żele, pianki, mydła lub płyny micelarne. Ich zadaniem jest uwolnienie skóry od zanieczyszczeń oraz sebum i przywrócenie jej właściwej równowagi. Wybierając produkt do mycia twarzy zwróć uwagę, aby nie zawierał alkoholu, gdyż ten może ją podrażniać i wysuszać. Stosowanie takiego kosmetyku, może pogorszyć stan cery, gdyż wysuszona skóra będzie wytwarzać więcej sebum, które pełni jej funkcję ochronną.

Tonizacja – krok 2

Kolejnym krokiem pielęgnacji jest tonizacja skóry. Warto o tym pamiętać, gdyż przywraca ona skórze właściwą równowagę i normalizuje ją, czyli przywraca jej naturalne pH. Oprócz tego zapobiega rozwojowi bakterii, ściąga pory i przygotowuje skórę na kolejne etapy pielęgnacji. No i oczywiście odświeża. Tonizacja jest przyjemnym rytuałem, który również pozytywnie oddziałuje na skórę.

Odpowiedni krem dla cery trądzikowej – krok 3

Kemu dla cery trądzikowej powinien przywracać jej właściwą gospodarkę wodno-tłuszczową. Cera tego rodzaju nie zachęca do stosowania kremów jednak nie można pomijać kroku. Częste oczyszczanie skóry, nawet delikatnymi substancjami uszkadza jej warstwę lipidową, dlatego też warto odbudować ją z pomocą kremu lub serum. Najlepiej sprawdzają się do tego lekkie kremy i emulsje, które łagodzą stany zapalne, a jednocześnie działają antybakteryjnie. Należy szukać w nich substancji takich jak: ekstrakt z nagietka, rumianku lub tymianku. Świetnie działa też olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, odkaża i ściąga pory. Dobrze jest lżejszy krem na dzień, a odżywczy podczas nocnej pielęgnacji. Oczywiście bezwzględnie należy też chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV i przez cały rok stosować ochronne kosmetyki z wysokim filtrem.

Złuszczanie naskórka – peelingi – krom 4

Cera trądzikowa wymaga regularnego złuszczania. Do tego celu stosujemy peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Wybór konkretnego rozwiązania musimy przypasować do potrzeb i stanu cery. Jeżeli występują na niej ropne wykwity nie należy stosować preparatów gruboziarnistych – mechanicznych, gdyż mogą one podrażnić skórę i spowodować rozprzestrzeniania się bakterii, a tym samym, zaognić występujące zmiany skórne. Za to tego rodzaju peelingi świetnie sprawdzą się, kiedy na skórze występują zaskórniki, a jej pory są zablokowane przez zanieczyszczenia. Natomiast do cery z ropnymi wykwitami i pryszczami stosuj peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają zanieczyszczenia i odblokowują pory nie podrażniając przy tym skóry.

Dobrze dobrany peeling, pomoże usunąć zanieczyszczenia i martwy naskórek, które zatykają ujścia gruczołów i powodując niedoskonałości. W zależności od stanu skóry należy stosować je 1-2 razy w tygodniu.

Zobacz też artykuł „Sposoby i kosmetyki na rozszerzone pory„.


Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej

Poza zmianą nawyków należy zmienić inne aspekty życia, które mogą sprawić, że kondycja skóry pogarsza się. Jakie więc są największe błędy podczas pielęgnacji skóry trądzikowej?

  • Unikanie kremów z filtrem UV. Dla osób, które mają skłonność do trądziku, bardzo ważne powinno być chronienie skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed promieniami słonecznymi. Te bowiem powodują przebarwienia, a do tego zaostrzają problemy z trądzikiem. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swoją cerę, często nakładaj na nią kremy z filtrami UV. Jest to konieczne nie tylko podczas urlopu nad morzem, ale przez cały rok.
  • Używanie dużej ilości produktów do pielęgnacji. Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga specyficznych produktów. Wiele osób niestety wykorzystuje często dużo różnych kosmetyków do pielęgnacji. To niestety częściej powodować może szkody niż nam pomóc. Powinniśmy korzystać z produktów, które są dedykowane do cery trądzikowej.
  • Wyciskanie pryszczy. To prawdopodobnie najczęściej spotykany błąd. Wiele osób bowiem często wyciska pryszcze samodzielnie. Mimo że może się nam wydawać, że problem zniknął, to takie działanie prowadzi do zaostrzenia stanów zapalnych, a nawet do pojawiania się brzydkich blizn. 

Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie wybrać?

Trądzik niezależnie od swoich przyczyn wymaga odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Kosmetyki do cery trądzikowej muszą być odpowiednio dobrane. Szczególnie polecamy kosmetyki niekomedogenne, czyli takie, które poprawiają kondycję skóry, a jednocześnie nie zatykają porów. Tak więc, należy unikać preparatów z: olejami roślinnymi, wazeliną, silikonami i parafiną, lub przynajmniej obserwować skórę podczas ich stosowania i w razie pogorszenia stanu skóry, przerwać.
Walka z trądzikiem bywa trudna i wymagająca. Podchodząc do niej jednak z odpowiednim nastawieniem i wiedzą można bardzo łatwo wygrać tę walkę. Wystarczy stosować się do powyższych reguł i korzystać z odpowiednich kosmetyków. Nie powinny one zawierać alkoholu, który może podrażnić zmiany na skórze. Co więcej składnik ten powoduje przesuszenie naskórka, a to z kolei prowadzić może do reakcji obronnej skóry – zwiększonej produkcji sebum.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji trądzik przestanie być problemem, a skóra stanie się zdrowa i wolna od niedoskonałości.


 
 

Shopping Cart