Kosmetyki zalecane do walki z trądzikiem

Kosmetyki na trądzik – co stosować?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną skóry, na której pojawiają się stany zapalne w postaci ropnych krost, zaskórników zamkniętych i otwartych oraz grudki. Trądzik dotyczy w większości nastolatków, jednak można spotkać się także z trądzikiem wieku dorosłego. Odmian i charakterystyk tej skomplikowanej choroby jest wiele. W tym artykule skupię skupię się głównie na trądziku pospolitym.

Co powinny zawierać kosmetyki na trądzik?

W zależnosci od stadium i zaawansowania trądziku preparaty te powinny zawierać substancje czynne takie jak:

  • kwas salicylowy;
  • kwas azaleinowy – stosowany w trądziku zaskórnikowym jak i pospolitym. Świetnie wybiela również przebarwienia potrądzikowe;
  • tlenek cynku – substancja osuszająca i łagodząca zmiany ropne;
  • nadtlenek benzoilu – substancja do stosowania miejscowego na stany zapalne;
  • substancje przeciwbakteryjne np. siarka, kwas laktobionowy, kwas migdałowy;
  • pochodne witaminy A tzw. retinoidy.

Czego unikać w kosmetykach do cery trądzikowej?

Przede wszystkim substancji komedogennych, czyli tych działających zatykająco na ujścia gruczołów łojowych. Do najważniejszych substancji komedogennych w kosmetykach zaliczają się: wazelina stała i ciekła czyli parafina, silikony, olej kokosowy, oliwa z oliwek czy lanolina.
Nie oznacza to jednak, że tych substancji nie wolno używać. Po zastosowaniu np. silnie natłuszczającego kremu w przypadku wyjazdu na narty, trzeba dany produkt po prostu dobrze zmyć ze skóry i dokładnie ją oczyścić. Do tego celu idealnie sprawdzi się np. peeling enzymatyczny.

Jakie kosmetyki na trądzik z naszego sklepu polecamy?

Przede wszystkim te dopasowane do Twojego problemu. Preparaty punktowe z kwasem salicylowym dla osób o umiarkowanym trądziku. Sera przeciwtrądzikowe dla osób o silnych stanach zapalnych na twarzy. Kremy nawilżające i barierowe bez substancji komedogennych oraz filtry UV, do ochrony przed przebarwieniami.

Kojący płyn w sprayu na trądzik

To preparat, który stosować można do tonizacji skóry. Oczywiście po jej uprzednim, dokładnym oczyszczeniu preparatem oczyszczającym. Tonik stworzony został na bazie wody z dodatkiem olejków eterycznych: cedru atlantyckiego, lawendy i niaouli. Ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne. Stosowanie go reguluje niedoskonałości, wytwarzanie sebum przez skórę, a dodatkowo działa matująco i odświeżająco. Zawarte w kosmetyku substancje łagodzą stany zapalne i zaczerwienienia skóry.

Tonik posiada certyfikat BDIH, czyli gwarancję, że do jego produkcji użyto wyłącznie naturalnych surowców i nie testowano go na zwierzetach. Więcej o certyfikatach naszych kosmetyków dowiesz się na stronie „Dlaczego FARMAVIT?„.

płyn do twarzy trądzikowej
Kojący płyn w spray na trądzik i pryszcze

Krem echinacea na trądzik

Krem przeznaczony do pielęgnacji twarzy oraz ciała. Powstał na bazie z ekstraktu z jeżówki, nagietka, goździka, olejku z eukaliptusa oraz zielonej glinki. Stosowanie kosmetyku przywraca równowagę skórze i uspokaja wszelkie zmiany trądzikowe. Dzieje się tak, ponieważ echinacea pobudza białe krwinki, które wydzielają substancje przeciwwirusowe. Dodatkowo echinacea, czyli jeżówka, działa zapobiega powstawaniu zmarszczek. Działa regenerująco i wygładzająco oraz chroni skórę przed utratą wilgoci.

Dla optymalnych efektów, dobrze jest wykonać kilkuminutowy masaż skóry z zastosowaniem kremu echinacea na trądzik. Dzięki temu składniki kremu zostaną dokładnie wchłonięte prze naskórek.

Maść propolisowa

Maść, a właściwie krem przeznaczony jest do cer trądzikowych i problematycznych. Znacznie pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka, a także pobudza jego odnowę komórkową. Kosmetyk zawiera propolis na bazie kitu pszczelego, olej ze słodkich migdałów, olejek lawendowy, żel z zielonej glinki oraz czystą witaminę E. Dzięki temu skóra po zastosowaniu kremu jest odżywiona, zregenerowana, a zmiany trądzikowe wyciszone. Jest to głównie zasługa olejku z lawendy, który ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Kit pszczeli nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Świetnie pobudza odnowę komórek skóry i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku pospolitego.

maść z propolisem
Maść propolisowa na trądzik

Maseczka do twarzy dla cery problematycznej

Ta peelingująca maseczka przeznaczona jest do cery zanieczyszczonej i trądzikowej. Dzięki zawartości zielonej glinki działa oczyszczająco, matująco i antybakteryjnie. Delikatnie złuszcza naskórek, wygładza ją i poprawia jej koloryt skóry. Wyciąg z kłącza irysa rozjaśnia i wygładza skórę. W efekcie jej stosowania zmęczona skóra odzyskuje witalność i energię. Dodatkowo regularne stosowanie tego kosmetyku reguluje produkcję sebum, a zawartość wyciągu z płatków róży stulistnej głęboko nawilża skórę i chroni ją przed postępowaniem procesów starzenia.

Dla optymalnych efektów oczyszczających, maseczkę nalezy stosować 2-3 razy w tygodniu i pozostawić ją na skórze na 10 minut.

peeling z zieloną glinką do twarzy
Maseczka do twarzy dla cery problematycznej

Maść z arniki

Maść z dodatkiem arniki górskiej ma silne działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie się stłuczeń i siniaków, ale jest także bardzo pomocna w leczeniu trądziku. Dzieje się tak, dzięki jej oddziaływaniu na włosowate naczynia krwionośne skóry. Pobudza ona krążenie i pomaga rozproszyć nagromadzone w skórze płyny. Ze względu na zawartość tymolu, maść ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Bogata w karotenoidy arnika, dostarcza skórze witaminy z grupy A, które wygładzają skórę i są niezastąpione w walce z trądzikiem.

Jak i kiedy stosować kosmetyki na trądzik?

Produkty na trądzik, tak jak większość produktów pielęgnacyjnych posiadają pewien schemat tj.:

  • dokładne oczyszczanie
  • tonizacja
  • serum
  • krem
  • krem z SPF
  • peeling 1-2 razy w tygodniu
  • maseczka 1-3 razy w tygodniu

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o cerze trądzikowej.

Przy stosowaniu kosmetyków na trądzik ważne jest dokładne oczyszczenie, a więc demakijaż delikatnym płynem micelarnym bądź mleczkiem. Następnie umycie skóry twarzy żelem do mycia bądź mydłem naturalnym/hipoalergicznym. Kolejny krok to tonizacja produktem przeznaczonym dla cery trądzikowej. Należy jednak uważać na toniki z alkoholem etylowym, gdyż w dużej dawce i przy długim stosowaniu mogą podrażniać naskórek powodując zaostrzenie problemu. Toniki z alkoholem można stosować maksymalnie kilka razy w tygodniu, a następnie mocno nawilżyć. Bardzo modne ostatnimi czasy toniki kwasowe, nie zawsze są dobre dla skóry problematycznej, ponieważ obniżają pH skóry, co wpływa na zaburzenie jej flory bakteryjnej. Najlepiej wybierać toniki delikatne, nawilżające bądź po prostu hydrolaty.

Serum, czyli 3 krok pielęgnacji – jest wzbogaconą wersją kremu. Lekka konsystencja i często wysokie stężenie substancji aktywnych w przypadku nasilonego trądziku jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej jednak stosować sera tylko podczas wieczornej pielęgnacji. W ten sposób nie narazimy się na zbyt szybkie świecenie się cery lub „zjeżdżanie makijażu. Krem na zakończenie pielęgnacji skóry trądzikowej powinien zawierać substancje nawilżające i przeciwzapalne. Świetnie sprawdzi się np. niacyna i kwas laktobionowy. Krem na dzień powinien również nawilżać skórę, ale jednocześnie trochę ją matować. Może być to produkt z dodatkiem siarki.

Czy kosmetyki na trądzik są skuteczne?

Stosowane z rozwagą i umiarem, przynoszą świetne efekty pielęgnacyjne i lecznicze. Zachowanie pewnych schematów i stosowanie się do zasad pielęgnacyjnych przynosi bardzo dobre efekty. Jednakże w przypadku walki z trądzikiem należy być cierpliwym. Trzeba pamiętać, że jest to choroba przewlekła i zastosowanie kremu od czasu do czasu, nie przyniesie zmian opisywanych przez producenta.

Shopping Cart