przetłuszczające się włosy sposoby

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Nadmiernie przetłuszczające się włosy to zmora wielu kobiet. Gdy gruczoły łojowe na głowie produkują zbyt dużo sebum, odkłada się on na włosach tworząc brzydką, tłustą warstwę. Takie kosmyki kiepsko się układają i zdecydowanie nie wyglądają atrakcyjnie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby i wyspecjalizowane kosmetyki, które zaradzą przetłuszczającym się włosom.


Jak rozpoznać przetłuszczające się włosy?

To banalnie proste. Jeśli twoje włosy błyszczą się przy skórze głowy i sklejają, są płaskie i oklapnięte, a po dotknięciu ręką można wyczuć tłustą i klejącą się substancję, to możesz być pewna – cierpisz na przetłuszczające się włosy. Jakie czynniki wzmagają pracę gruczołów łojowych? To przede wszystkim stres, pikantne potrawy, niektóre choroby i hormony, a także chlorowana woda i nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Jak radzić sobie z przetłuszczającymi włosami?

Aby skutecznie walczyć z problemem, należy poznać jego przyczynę. W przypadku przetłuszczających się włosów najczęściej problem tkwi nie w samych włosach, ale w skórze głowy.

7 sposobów na przetłuszczające się włosy

Nie myj włosów za często

Przede wszystkim zaleca się ograniczenie mycia włosów. Może brzmi to dziwnie, ale im rzadziej myjemy głowę, tym mniejsza szansa, że dotknie nas problem przetłuszczających się włosów. Wynika to z tego, że myjąc głowę codziennie, przyzwyczajamy gruczoły do wzmożonego wytwarzania łoju. Oczywiście na rzadsze mycia włosów możemy sobie pozwolić wtedy, kiedy problem nie jest tak bardzo nasilony. Przecież żadna z nas nie może sobie pozwolić na wyjście z domu w posklejanych i nieestetycznie wyglądających kosmykach.

Używaj delikatnych, naturalnych szamponów i odżywek

Niezwykle ważne są kosmetyki, jakich używamy do pielęgnacji skóry głowy. Mocne szampony i odżywki z SLS przesuszają włosy, doprowadzając do wzmożonego natłuszczania. Warto sięgnąć po produkty dedykowane włosom przetłuszczającym się. Są one lżejsze i mniej obciążają włosy. Najlepsze do tego są naturalne kosmetyki na bazie ziół – pokrzywy, rzepy, mięty i aloesu. Naturalne szampony i odżywki nie ingerują w pracę gruczołów, dając im możliwość unormowania produkcji sebum.

Nie dotykaj swoich włosów

Ogranicz do minimum dotykanie włosów. Czesz je tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Częste dotykanie kosmyków i zabawa nimi wpływa negatywnie na stan włosów. Przenosimy brud z rąk na włosy i jednocześnie mechanicznie pobudzamy gruczoły do intensywniejszej produkcji łoju.

Dezynfekuj grzebienie i szczotki 

Zadbaj o higienę wszystkich sprzętów, które mają styczność z włosami. Regularnie czyść grzebień, szczotkę, prostownicę i suszarkę. Nie zapomnij o częstym zmienianiu pościeli i ręczników.

Nie używaj gorącej wody do mycia włosów

Myj włosy w letniej lub chłodnej wodzie. Gorąca woda niekorzystnie wpływa na strukturę włosa i znacząco przyczynia się do zwiększonej produkcji sebum na głowie.

Przetłuszczające się włosy nie lubią prostownicy i suszarki

W miarę możliwości ogranicz stosowanie suszarki i prostownicy, które bardzo mocno wysuszają włosy.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Warto spróbować diety oczyszczającej lub ziołowej kuracji. Taki detoks może zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy.
Aby pozbyć się problemu przetłuszczających się włosów trzeba działać wielofazowo. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja starannie dobranymi kosmetykami. W sklepie z naturalnymi kosmetykami Farmavit znaleźć można szampony, odżywki i maseczki specjalnie dopasowane do przetłuszczających się włosów. Warto zadbać o włosy, bo są one jedną z wizytówek kobiety.

Shopping Cart