Propolis - jak stosować?

Propolis

Kit pszczeli, zwany również propolisem, jest ceniony już od czasów starożytnych. Ze względu na bogactwo składników aktywnych, propolis posiada wiele właściwości prozdrowotnych, co sprawia, że jest on bardzo często stosowany w medycynie naturalnej. Coraz chętniej wykorzystuje się go również w kosmetyce i dermatologii. Czym jest kit pszczeli? Skąd się bierze? Gdzie go kupić?

PROPOLIS czyli kit pszczeli. Co to jest propolis?

Propolis, czyli kit pszczeli, to lepka i gęsta substancja, która jest używana przez pszczoły do wyściełania wnętrza ula. Dzięki temu ule są lepiej zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami, a ich konstrukcja jest silniejsza. Kit pszczeli chroni ule również przed różnymi patogenami, takimi jak bakterie, grzyby i wirusy. Jest on produkowany z wydzielin i żywic pochodzących z drzew i kwiatów, takich jak topola, wierzba, jesion, olcha, brzoza, dąb, świerk, jodła czy sosna.

Kolor propolisu może być różny, w zależności od składników roślinnych, z których jest wytwarzany przez pszczoły. Może on być czerwono-pomarańczowy, żółtozielony lub brunatny. Propolis jest substancją, która jest wrażliwa na zmiany temperatury, kiedy jest w temperaturze 15 stopni Celsjusza jest twardy i kruchy, w temperaturze 36 stopni Celsjusza staje się plastyczny, by w 70 stopniach Celsjusza rozpuścić się. Warto nadmienić, że propolis nie rozpuszcza się w wodzie, ale można go mieszać z rozpuszczalnikami organicznymi, takimi jak alkohol.

Propolis czyli kit pszczeli
Kit pszczeli

Skład propolisu – co wartościowego kryje kit pszczeli?

Skład chemiczny propolisu może się nieco różnić. Jest on zależny od wielu czynników, takich jak rodzaj rośliny, z której pochodzi żywica, rasa pszczół, porę roku, miejsce położenia ula czy stopień zanieczyszczenia środowiska. Skład propolisu może być także zmieniony przez proces trawienia przez pszczoły. Głównymi składnikami propolisu mogą być:

  • żywice roślinne (50-80%),
  • woski (8-30%),
  • polifenole (14-16%),
  • pyłek kwiatowy (5%).

Uzupełniające składniki propolisu to:

  • garbniki,
  • domieszki mechaniczne,
  • polisacharydy,
  • substancje lotne, w tym olejki eteryczne,
  • witaminy i minerały.

Szacuje się, że nawet 300 substancji zawartych w propolisie posiada aktywność biologiczną. Sprawia to, że kit pszczeli jest szeroko stosowany jako składnik leków farmakologicznych oraz jako środek wspomagający prawidłowe funkcjonowanie organizmu w medycynie naturalnej, a także w leczeniu różnych chorób i dolegliwości.

Propolis – właściwości

Kit pszczeli ma wiele cennych właściwości. Wskazuje się, że odkaża, stymuluje układ odpornościowy, tworzy barierę ochronną dla wirusów, grzybów i bakterii. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Propolis na co pomaga – zastosowanie propolisu

Ten wspaniały pszczeli produkt posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pozwalają na walkę z grzybami, wirusami oraz bakteriami. Kit pszczeli wspomaga leczenie zakażeń paciorkowcami oraz pomaga zahamować wzrost grzybów, które powodują przerost drożdżaków w drogach rodnych i przewodzie pokarmowym. Propolis jest uważany za skuteczny lek na wirus opryszczki pospolitej, polio oraz grzybicze zapalenie pochwy.

Kit pszczeli wspomaga procesy regeneracji tkanek, dlatego wyciąg z propolisu jest często stosowany w leczeniu ran pooperacyjnych. Propolis jest skuteczny także w przypadku infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, bólu gardła, czy chorób krtani. Dodatkowo stymuluje układ immunologiczny, przyczyniając się do jego wzmocnienia, ma pozytywny wpływ na układ krwionośny oraz pomaga zniwelować skutki stresu.

Kit jest również stosowany w problemach stomatologicznych, takich jak zapalenie jamy ustnej, pleśniawki, wrzodziejące zapalenie dziąseł, paradontoza, nadwrażliwość zębów oraz choroby miazgi zębowej i kanałów korzeniowych. Ponadto chroni wątrobę oraz pomaga w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby we wczesnych stadiach. Wspierająco używa się go również w marskości wątroby. W medycynie naturalnej, propolis jest również stosowany jako środek zapobiegający rozwojowi chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, płuc, jelita grubego i czerniaka złośliwego. W przypadku chorób skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych, ropnie, zajady, czy grzybice, propolis jest również skuteczny. Pomaga także w pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do powstawania stanów zapalnych i wyprysków, a także w leczeniu odmrożeń i oparzeń.

Kit pszczeli, czyli propolis, jest skutecznym środkiem do walki z opryszczką. Można go przyklejać na miejsce swędzenia, a jego działanie przeciwwirusowe pomaga zniwelować objawy. Jest również skuteczny w leczeniu zapaleń dziąseł i trudno gojących się ran. Można go również użyć do przygotowania maści propolisowej na bazie wazeliny, która nawilży skórę i pomoże w leczeniu trudno gojących się ran.

Kit pszczeli wspomaga leczenie chorób takich jak:

  • choroba Leśniowskiego i Crohna
  • Stwardnienie rozsiane
  • Alzeimer
  • stany zapalne i wrzodowe żołądka, jelit i dwunastnicy
  • borelioza
  • schorzenia układu krążenia
  • choroby ginekologiczne
  • schorzenia dermatologiczne
  • schorzenia laryngologiczne

Kit pszczeli – przeciwwskazania do stosowania. Alergia na propolis.

Mimo że propolis posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, może on powodować reakcje alergiczne. Najczęściej są one u osób uczulonych na produkty pszczele, choć mogą również wystąpić reakcje krzyżowe z pyłkami niektórych drzew. Objawami alergii są głównie zaczerwienienie, obrzęk oraz swędzenie skóry. W przypadku podejrzenia alergii zaleca się nałożenie niewielkiej ilości propolisu na zgięcie ręki i monitorowanie reakcji organizmu.

Osoby z alergią na pyłki roślinne oraz z katarem siennym powinny być ostrożne przy stosowaniu propolisu, ponieważ może on powodować reakcje alergiczne. W szczególności, należy uważać na substancje takie jak kwas 1,1-dimetyloallilokawowy i tektochryzyna, które są szczególnie uczulające. Przed rozpoczęciem stosowania propolisu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Propolis jest produktem pochodzenia naturalnego i jego alergiczne działanie jest przede wszystkim ograniczone do reakcji kontaktowych na skórę lub błony śluzowe. Rzadko występuje alergia na propolis, która dotyczy ogólnej reakcji immunologicznej organizmu. Należy zwrócić uwagę na możliwe alergiczne reakcje skóry lub błon śluzowych po miejscowym zastosowaniu propolisu oraz sporadycznie na ogólną reakcję alergiczną organizmu typu anafilaktycznego.

Kontaktowe zapalenie skóry po kontakcie z propolisem

Alergia na propolis jest najczęściej ograniczona do reakcji kontaktowych skóry. Oznacza to, że ujawnia się po miejscowym zastosowaniu produktu na skórę. Głównymi przyczynami reakcji alergicznej są komórki dendrytyczne, keratynocyty i limfocyty T. Po ich pobudzeniu przez substancje alergenne propolisu dochodzi do powstania w skórze wielu cytokin mających właściwości immunoregulujące, co prowadzi do powstawania wyprysku kontaktowego. W celu rozpoznania alergii stosuje się testy płatkowe, polegające na przyłożeniu substancji alergennych na skórę.

Alergia na propolis u osób zdrowych

Badania na dużej liczbie osób pokazują, że skłonność do reakcji alergicznych na propolis jest bardzo niska i wynosi zazwyczaj 1%. To oznacza, że tylko 1 na 100 osób pozytywnie reaguje na propolis, co może (choć nie musi) doprowadzić do alergicznych odczynów. W celu rozpoznania alergii stosowano testy płatkowe i różne stężenia ekstraktu etanolowego z propolisu (EEP) – 10% w 1985 roku, 5% w 1990 roku i 10% w 2001 roku.

Jak wygląda uczulenie na propolis?

Propolis podawany doustnie jest bardzo rzadko przyczyną alergii. Zazwyczaj uczulenie ujawnia się jako kontaktowe zapalenie skóry. Istnieją pojedyncze doniesienia o alergicznych objawach, takich jak:

  • nieżyt nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie błon śluzowych jamy ustnej,
  • owrzodzenia,
  • skurcze oskrzeli,
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • gorączka,
  • ból głowy
  • nudności.

Zgłoszono również kilka przypadków wstrząsu anafilaktycznego na świecie, z obrzękiem krtani po miejscowym stosowaniu propolisu, jednak takie przypadki są bardzo bardzo rzadkie.

Jak długo można stosować i zażywać propolis?

Nie istnieje jedna uniwersalna zasada mówiąca jak długo można stosować propolis. Wszystko zależy od tego w jakim celu oraz w jakiej formie korzystamy z tego dobrodziejstwa natury. W zależności od tego czy używamy kitu pszczelego w celach leczniczych, czy profilaktycznych, stosujemy do ustąpienia objawów lub zgodnie z zaleceniem lekarza/dietetyka.

Warto brać pod uwagę sugestię producenta, która znajduje się na opakowaniu. Inny będzie czas kuracji nalewką, inny maścią, wyciągiem czy tabletkami.

Propolis
Propolis

Propolis w produktach

Ten cenny pszczeli surowciec jest często wykorzystywany jako składnik leków farmakologicznych. Jednym z popularnych produktów jest maść propolisowa. Stosuje się ją w celu przyspieszenia gojenia ran, na trądzik, hemoroidy oraz na problemy z dziąsłami. Można go też stosować doustnie w formie tabletek, kropli czy kapsułek. Można też znaleźć propolis w składzie globulek dopochwowych, które działają nawilżająco.

Jak zrobić propolis – przepis

Zasadniczo poleca się stosowanie propolisu w gotowych wyrobach i preparatach na jego bazie lub przygotowanie nalewki/kropli propolisowych. Należy wykorzystywać propolis z dobrych źródeł, przechowywany we właściwych warunkach. Jeśli nie masz pewności co do pochodzenia propolisu lub kupujesz go pierwszy raz, nie ryzykuj i kup w dobrym sprawdzonym źródle. Jeśli chcesz przygotować samodzielnie nalewkę propolisową, przepis znajdziesz w tym artykule!

Jak stosować propolis – na co pomoże?

Jak zrobić nalewkę z kitu pszczelego – przepis na nalewkę z propolisu

Popularną formą spożywania / stosowania propolisu jest nalewka. Aby ją przygotować potrzeba: 30g zmielonego propolisu, słoika o pojemności 500 ml, roztworu alkoholu (proporcja 200 ml spirytusu + 100 ml wody). Należy wymieszać wszystkie składniki i pozostawić w szczelnie zamkniętym pojemniku na 2-3 tygodnie. Aby propolis się rozpuścił, trzeba mieszać miksturę codziennie. Po upływie tego czasu należy przefiltrować nalewkę przez watę, gazę lub filtr do kawy i przelać do ciemnego, szczelnego pojemnika. Propolisowa nalewka może być stosowana wewnętrznie (wówczas mówi się o kroplach propolisowych) lub zewnętrznie.

Kit pszczeli jest substancją, która nie jest wchłaniana przez organizm i nie rozpuszcza się w wodzie. Aby uzyskać odpowiednią formę do stosowania, należy go rozcieńczyć w mocnym alkoholu o stężeniu około 70%. Zbyt słaby roztwór alkoholu nie jest w stanie rozpuścić propolisu, natomiast zbyt mocny, powyżej 74%, może osłabić jego działanie, ponieważ prozdrowotne właściwości mogą zniknąć.

Propolis krople – dawkowanie nalewki u dorosłych

Kit pszczeli jest składnikiem, który wymaga odpowiedniego rozcieńczenia, aby móc go bezpiecznie stosować. Nalewkę z propolisu najlepiej przygotowywać mieszając 1 łyżeczkę propolisu z szklanką wody i miodem lub dodać kropelki do ulubionego soku lub herbaty. ważne jest, aby pamiętać, że propolis jest silnym środkiem biologicznie czynnym i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak stosować propolis na dziąsła i anginę

Propolis jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz chorobach takich jak angina czy kaszel. Aby skorzystać z jego właściwości, należy rozcieńczyć około 20 kropel propolisu w 250 ml szklance z ulubionym napojem, takim jak miód, sok czy herbata. Następnie należy przytrzymać roztwór w ustach, przepłukać gardło i stopniowo połykać. Stosować kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawów. Propolis jest również skuteczny w leczeniu trudno gojących się ran, takich jak odleżyny, owrzodzenia czy stany grzybicze. Można stosować okłady z roztworu zrobionego z 5ml nalewki propolisowej na 100ml wody. Nalewką można również nasączać watę i przykładać do bolących zębów lub na dziąsła, lecząc w ten sposób paradontozę.

Pszczeli propolis na układ moczowy

Kit pszczeli jest skutecznym środkiem na stany zapalne dróg moczowych, pęcherza i gruczołu krokowego. Zaleca się picie 50 kropel nalewki propolisowej rozcieńczonej w 250 ml wody z miodem, 2 razy dziennie. Propolis również pomaga w leczeniu bólu stawów, zaleca się spożywanie 30-50 ml nalewki dziennie. Osoby, które korzystały z tego metody, zgłaszają pozytywne efekty w leczeniu stawów.

Jak stosować propolis do ucha?

Nalewkę propolisową można stosować również do uszu. Gdy występuje ból ucha, powodowany zapaleniem o charakterze bakteryjnym lub grzybiczym, można śmiało wdrożyć kurację kroplami propolisowymi. Wystarczy kilka kropel rozsmarować w uchu, a następnie zasłonić ucho – wacikiem, opaską, bawełnianą czapką. W trakcie takiej infekcji uszu zaleca się przebywanie w domu, a jeśli konieczne jest wychodzenie na dwór, należy zadbać o ochronę uszu. Leczenie propolisem kontynuować kilka dni.

Jak stosować propolis na zatoki?

Okazuje się, że kit pszczeli może pomóc również w przypadku chorych zatok i przewlekłego kataru. Propolis można stosować na zatoki na kilka sposobów:

  1. Krople do nosa: kilka kropli rozcieńczonego propolisu można wkropić do nosa, by udrożnić zatoki i zwalczać bakterie powodujące infekcję.
  2. Inhalacje: można dodać kilka kropli propolisu do wody i wdychać parę podczas inhalacji. To pomaga oczyścić zatoki i zmniejszyć obrzęk.
  3. Maść: można przygotować maść propolisową, którą należy wmasowywać w okolicę zatok.
  4. Nalewka: można pić nalewkę propolisową, która działa odkażająco i przeciwzapalnie na cały organizm.
  5. Wkładki do nosa: można kupić wkładki z propolisem, które należy wkładać do nosa, by udrożnić zatoki i zwalczać zakażenie

Magiczny propolis na żołądek – jak stosować?

Kit pszczeli przyspiesza proces gojenia uszkodzonej ściany żołądka. Ma również działanie przeciwbakteryjne, co jest ważne w eliminowaniu przyczyn tej choroby. Ten cudowny produkt obniża poziom kwasowości soku żołądkowego. Tworzy przeciwzapalną warstwę ochronną na wrzodach i przyspiesza ich gojenie. Można go stosować w formie nalewek lub dostępnych w sprzedaży ekstraktów. Nalewkę propolisową należy stosować rano na czczo, w postaci 50 kropli na 1/2 szklanki wody przez okres 2-4 tygodni.

Stosowanie propolisu na trądzik?

Kit pszczeli ma wielokierunkowe działanie na różne problemy skórne, w tym trądzik różowaty. Z uwagi na swoje naturalne pochodzenie i zawartość cennych składników, takich jak magnez, cynk i żelazo, które są szczególnie korzystne dla tego rodzaju problemów skórnych, dermatolodzy często sugegrują jego stosowanie.

Kit ma szereg właściwości, które pozwalają na skuteczne działanie na trądzik różowaty. Głównymi z nich są:

  • działanie antybakteryjne, które powoduje hamowanie rozwoju bakterii, co zmniejsza stany zapalne i niezapalne skórne. Bakterie gromadzące się w ujściach gruczołów łojowych są przyczyną powstawania charakterystycznych wyprysków, krost i innych wydzielin,
  • leczenie zakażeń gronkowcem, który często odpowiada za trądzik różowaty, a propolis ma właściwości lecznicze przeciwko chorobom wywołanym przez gronkowiec,
  • łagodzenie zmian skórnych, które często są podrażnione i zaczerwienione w przypadku trądziku różowatego,
  • rozjaśnianie przebarwień, które powstają w czasie trądziku,
  • spłycanie blizn, które powstają w czasie choroby.

Aby osiągnąć pożądane rezultaty stosując propolis na trądzik różowaty, należy go stosować regularnie, najlepiej codziennie, na dotknięte chorobą miejsca. W niektórych przypadkach można zauważyć pozytywne efekty już po tygodniu stosowania. Zazwyczaj zaleca się kontynuowanie terapii przez co najmniej 3-4 tygodnie bez przerwy. Doskonałym sposobem jest skorzystanie z gotowej maści propolisowej na trądzik dostępnej w naszym sklepie.

Propolis na przeziębienie i grypę

Kit pszczeli, który nazywany bywa propolisem, jest skutecznym sposobem na wzmacnianie układu odpornościowego i ochronę przed infekcjami, takimi jak przeziębienie i grypa. Można go stosować regularnie zamiast różnych suplementów diety. Dostępny jest w różnych formach, takich jak pyłek, krople czy maść. Można także przygotować z niego nalewkę lub sięgnąć po dostępne w aptekach i sklepach zielarskich preparaty na bazie kitu pszczelego. Dobrą opcją jest również miód z propolisem. Można go dodać do ulubionej herbaty lub po prostu spałaszować bezpośrednio z łyżeczki.

Propolis dla dzieci

Kit pszczeli jest produktem pożądanym również w diecie dzieci. Producenci specyfików pro-zdrowotnych, suplementów diety, a nawet żywności specjalnego przeznaczenia często wykorzystują jego cenne właściwości i dodają go do produktów. Propolis jest skutecznym sposobem na podniesienie odporności dzieci i wsparcie ich organizmu w walce z infekcjami. Jest to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, jednak należy go podawać dzieciom ostrożnie, ponieważ często jest on produkowany na bazie alkoholu.

Warto podkreślić, że obecnie istnieją również produkty z propolisem, które nie zawierają alkoholu. Są to między innymi lizaki, nalewki bezalkoholowe z propolisu w kroplach oraz preparaty złożone z propolisu i miodu. Te produkty są bezpieczne dla dzieci i mogą być podawane już od pierwszego roku życia. Dawkowanie propolisu u dzieci należy dostosować do sugestii producenta umieszczonych na opakowaniu.

Czy można stosować propolis w ciąży

Mimo, iż propolis jest znakomitym i naturalnym specyfikiem, nie jest zalecany każdemu. Szczególną grupą osób, które powinny korzystać z niego w ograniczonym wymiarze, są kobiety w ciąży. Wszystko dlatego, że na chwilę obecną brak jednoznacznych wytycznych dotyczących stosowania kitu pszczelego w tym wyjątkowym okresie. Kit jest dostępny najczęściej w formie nalewki spirytusowej, a jak wiadomo alkohol w ciąży nie jest wskazany. Właśnie dlatego preparaty na bazie etanolu nie powinny być stosowane przez przyszłe mamy. Oczywiście, czasami gdy korzyść przewyższa ryzyko i wynika to z zaleceń lekarza, kilka kropel można przyjąć.

Innym powodem jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Niewielkie, jednak wciąż możliwe. Propolis w ciąży zaleca się przyjmować wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach.

Gdzie kupić propolis?

Kit pszczeli to produkt stosunkowo łatwo dostępny. Dzisiaj można go dostać praktycznie wszędzie – nawet w supermarkecie. Kluczową kwestią jest natomiast jego jakość i pochodzenie. Jeśli chcemy dostać dobrej jakości surowiec, należy skontaktować się bezpośrednio z pasieką i pszczelarzami, gospodarstwami ekologicznymi lub poszukać propolisu w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Jeśli chodzi natomiast o gotowe produkty z propolisem, również w sklepach zielarskich, aptekach i drogeriach ekologicznych dostaniemy preparaty sprawdzone, certyfikowane, renomowanych producentów. Wybór produktów jest spory – znajdziemy coś zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Shopping Cart