Biała glinka to świetny i uniwersalny kosmetyk naturalny, który z powodzeniem może być stosowany zarówno do skóry, jak i włosów. Posiada wiele cennych właściwości, a wszystko to za sprawą jej bogatego i odżywczego składu. Jest składnikiem wielu kosmetyków do makijażu, oraz do pielęgnacji włosów. Czym jest biała glinka i jakie ma właściwości?
Czym jest glinka biała?
Biała glinka, znana szerzej jako glinka porcelanowa jest minerałem o wielu właściwościach. Jest bardzo bogata w krzemian glinu, oraz inne minerały, dzięki czemu możemy również spotkać się z takim nazewnictwem jak glinka krzemowa. Swoją dość częstą nazwę – glinka kaolinowa, zawdzięcza chińskiej górze Kao-ling, z której wieki temu po raz pierwszy zaczęto wydobywać tę substancję, a następnie użyto jej do wyrobu porcelanowych naczyń. Minerał ten posiada tym cenniejsze właściwości, gdy jest jaśniejszego koloru. Glinka biała używana jest w kosmetyce jako składnik pudru, talku, czy kremów. Można używać jej także wewnętrznie, w postaci zawiesiny.
Działanie
Glinka biała ma szerokie pole działania i liczne korzyści z jej stosowania. Na pewno nie powinniśmy się ograniczać do stosowania jej tylko w maseczkach. Przede wszystkim bierze udział w zabliźnianiu i wygładzaniu uszkodzonej skóry. Wykazuje działanie absorbujące toksyny i odżywiające.
Dla cery wrażliwej działa ściągająco, oczyszczająco i odżywczo. Zwęża pory i przyspiesza jej regeneracje. Ma właściwości podobne do antybiotyku. Glinka biała jest najdelikatniejszą ze wszystkich glinek, dlatego nie powoduje nadmiernego wysuszania skóry, co jest istotne dla cery wrażliwej. Nawilża cerę suchą. Sprzyja gojeniu się zmian trądzikowych, niweluje powstawanie blizn, łagodzi stany zapalne.
Stosowana do higieny jamy ustnej myje zęby, pomaga usunąć kamień nazębny, wybiela szkliwo, zapobiega krwawieniom dziąseł. Działa przeciwpróchniczo i niszczy bakterie.
Zastosowanie
Zewnętrzne jako:
- maseczka na cerę suchą, wrażliwą i dojrzałą
- dodatek do maseczek, talku, pudrów, podkładów
- dodatek do kąpieli
- maseczka na włosy
- proszek do mycia zębów
- zasypka na podrażnienia dla niemowląt
- pasta na obrzęki i ukąszenia owadów
Wewnętrznie przy:
- oczyszczaniu jelit i uregulowaniu wypróżnień
- pozbyciu się brzydkiego zapachu z ust
- wzmocnieniu kości
- infekcji górnych dróg oddechowych, bólu gardła
Ważną sprawą przy przygotowaniu glinki jest aby nie używać metalowych sztućców czy naczyń. Glinka wtedy nie zadziała, ponieważ kontakt z metalami ją dezaktywuje.
Biała glinka na twarz
W tym celu należy wymieszać 3 łyżeczki sproszkowanej, białej glinki z 4 łyżeczkami wody mineralnej i dodać kilka kropel żelu hialuronowego. Wymieszać łyżeczką plastikową lub drewnianą. Tak otrzymaną maseczkę nakładamy na twarz, a następnie spłukujemy po upływie około 15 minut. Nie możemy dopuścić do całkowitego zaschnięcia maseczki na twarzy. Wówczas skóra stanie się ściągnięta i łatwiej o jej podrażnienia. Możemy maseczkę spryskiwać co parę minut wodą lub hydrolatem.
Warto także za pomocą białej glinki wykonać peeling, czyli podczas nakładania maseczki delikatnie wmasowywać ją w twarz kulistymi ruchami przez około 5 minut. Glinka jest wdzięcznym minerałem, który łączyć możemy z wieloma składnikami, warto więc pokombinować i użyć różnych pół produktów, takich jak aloes czy napar z ziół.
Biała glinka na włosy
Kuracja z białej glinki będzie idealna dla włosów przetłuszczających, oraz świetnie się sprawdzi jako peeling stosowany od czasu do czasu. Aby wykonać taką maseczkę dla skóry głowy, mieszamy ze sobą łyżkę białej glinki z łyżką wody, a następnie tak przygotowaną mieszankę aplikujemy na skórę głowy. Pozostawiamy ją na około 30- 60 minut. Takie wykorzystanie glinki białej pomoże kompleksowo oczyścić skórę głowy, sprawiając, że gruczoły łojowe nie będą produkowały zbyt dużej ilości sebum. To idealna opcja dla osób, które borykają się ze zbyt przetłuszczającą się skórą głowy. Warto wykonywać taki zabieg raz w tygodniu. Biała glinka ogranicza też wypadanie włosów, uodparnia na łupież. Dzięki niej włosy są wzmocnione, a skóra głowy bardziej ukrwiona.
Kąpiel w białej glince
Za pomocą glinki kaolinowej można także z powodzeniem wykonać leczniczą kąpiel. Zabieg dogłębnie mineralizuje ciało, a wszystko to za sprawą zawartych w glince substancji, takich jak wapń i magnez, które do niego przenikają. Warto wykonać tego typu kąpiel podczas przeziębienia. Dodatkowo warto wiedzieć, że taka kąpiel doskonale ujędrnia skórę, przyśpiesza jej odnowę komórkową i koi stany zapalne oraz podrażnienia. Aby wykonać leczniczą kąpiel, wystarczy wsypać do wanny pół szklanki glinki białej, oraz dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Następnie wystarczy wlać ciepłą wodę i cieszyć się odżywczą kąpielą. Po zabiegu dokładnie należy wypłukać całe ciało oraz potraktować je kremem nawilżającym.
Biała glinka – właściwości
Biała glinka ma naprawdę wiele właściwości. Znajdują się w niej minerały takie jak krzem, wapń, magnez, sód, tytan oraz potas. Krzem znajdujący się w glince przenika do organizmu dzięki czemu mineralizuje włosy i paznokcie. Dzięki temu są trwalsze i mocniejsze, a włosy lepiej rosną.
Minerał ten doskonale odświeża oraz wygładza cerę, poprawia jej koloryt oraz delikatnie ją oczyszcza. Posiada także działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Działa kompleksowo na cerę, usuwając martwe komórki i przyśpieszając proces ich odnowy. Stosuje się ją zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Pomaga oczyścić organizm oraz działa przeciwzapalnie.
Biała glinka – gdzie ją kupić?
Biała glinka gdzie kupić, w jakich sklepach jej szukać? Glinka biała sprzedawana jest w postaci sypkiego, jasnego proszku. Zakupisz ją w wielu drogeriach kosmetycznych, a czasami także w aptekach. Możesz szukać jej także we wszelkiego rodzaju sklepach z naturalnymi produktami leczniczymi. Minerał ten jest łatwo dostępny, a przy jego zakupie najlepiej wybierać produkty ekologiczne, oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość. Mamy wtedy pewność, że produkt jest najlepszej jakości.