pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp

Stopy, choć niedoceniane, są bardzo ważne. To w końcu one noszą nas przez całe życie. Stopy narażone są nieustannie na urazy i podrażnienia, które mogą znacząco uprzykrzyć nam życie. Dlatego odpowiednia pielęgnacja stóp jest tak ważna.

Skóra na stopach może sprawiać wiele problemów. Mimo że jest gruba, to jednak bardzo łatwo się przesusza. Na stopach jest bowiem niewiele gruczołów łojowych, a sporo potowych. Przesuszony naskórek na stopach ulega zgrubieniu i rogowaceniu. W konsekwencji mogą pojawiać się między innymi bolące odciski i pękające pięty. Na stopach może także rozwinąć się grzybica. Również paznokcie u stóp mogą nieść wiele problemów – jak choćby wrastające czy żółknące paznokcie. Przy pomocy naturalnych kosmetyków można pozbyć się uporczywych problemów ze stopami.

Zmiękczająca kąpiel

Aby zmiękczyć naskórek i wygładzić skórę, warto potraktować stopy ciepłą kąpielą z dodatkiem soli (kosmetycznej lub spożywczej). Na nadmiernie pocące się stopy pomoże dodanie do wody naparu z ziół, takich jak szałwia, pokrzywa czy tymianek. Działają one odkażająco i jednocześnie regulują pracę gruczołowych potowych.

Pielęgnacja stóp – złuszczający peeling

Gdy skóra na stopach znacząco już zgrubiała, konieczne będzie zastosowanie tarki do starcia naskórka. Przyda się też specjalny scrub do stóp lub peeling z małymi granulkami, które pomogą pozbyć się zrogowaciałej skóry. Peeling warto stosować regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Kosmetykiem do peelingu szczególnie starannie potraktuj pięty. Mają one bowiem tendencję do grubienia, a następnie pękania.

Odżywczy krem

W codziennej pielęgnacji stóp niezbędny jest specjalistyczny krem. Ważne, by nie był za tłusty, ponieważ pobudzi do pracy gruczoły potowe, wywołując problem nadmiernej potliwości. Warto sięgnąć po krem zawierający mocznik, który zmiękcza naskórek na stopach i jednocześnie mocno odżywia. Przy stopach z tendencją do sporego pocenia polecamy zastosować spray do stóp z naturalnymi składnikami. Taki spray odświeża stopy i jednocześnie hamuje wydzielanie potu. Wrażliwe stopy można potraktować talkiem kosmetycznym z białej glinki – doskonale zapobiega otarciom i podrażnieniom.

Codzienna pielęgnacja stóp

O stopy warto dbać każdego dnia. Poza zabiegami pielęgnacyjnymi (kąpiel, peeling, krem), pamiętajmy też o odpowiednich skarpetkach i obuwiu. Unikajmy skarpetek ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Dobierajmy też starannie buty, aby stopa w nich się nie przegrzewała. Ciasne buty to wróg naszych stóp. Zapewnijmy naszym stopom odpowiednią pielęgnację, a one z pewnością odwdzięcza się nam dobrą kondycją.

Shopping Cart