jak dbać o stopy zimą

Jak dbać o stopy zimą

Stopy noszą nas przez całe życie, a jednak tak często zapominamy o ich właściwej pielęgnacji. Stopy zaniedbujemy zwłaszcza zimą, kiedy nie nosimy odkrytych butów. A to wielki błąd, bo właśnie zimową porą nasze stopy wymagają szczególnej troski. Dzięki naszym radom dowiesz się, jak dbać o stopy zimą.

Zima mordercza dla stóp

Dlaczego zima jest tak ciężkim okresem dla stóp? Chcąc uchronić się przed zimnem, ubieramy grube skarpety i buty, które wprawdzie zapewniają nam komfort termiczny, ale jednocześnie ciasno opinają nogi i utrudniają im dostęp do świeżego powietrza. Przez to stopy pocą się intensywniej, co nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne dla zdrowia. Mokre stopy opatulone grubymi i nieoddychającymi materiałami stanowią chociażby doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Zimą nie odsłaniamy stóp, więc zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji w myśl zasady „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

Usuwanie naskórka

Na skutek noszenia grubych skarpet i ciężkich butów stopy narażone są na wahania temperatur – raz je wychładzamy, a raz przegrzewamy. Przez to naskórek rogowacieje i staje się za gruby, dlatego konieczne jest regularne usuwanie zgrubiałego naskórka. Najlepiej zacząć od zmiękczającej kąpieli dla stóp. Do ciepłej wody dodajemy sól do kąpieli, oliwę lub olejek nawilżający i moczymy stopy kilkanaście minut. Po tym czasie, gdy naskórek zmięknie, usuwamy go specjalną tarką do stóp. Warto też zastosować peeling do stóp. Pamiętajmy jednak, by nie złuszczać naskórka zbyt często i zbyt mocno, bo zacznie narastać w szybszym tempie. Zabieg wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu, a stosowanie tarki powinno być bardzo delikatne.

Nawilżanie suchej skóry

Po każdej kąpieli warto wklepywać w stopy krem nawilżający lub odżywczy. Zadaniem takiego kosmetyku jest przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry, odżywienie jej i ujędrnienie. Co ważne, pomoże nam to zapobiec pękającym piętom, które są prawdziwym utrapieniem wielu ludzi. Na pękające pięty warto stosować specjalny krem zmiękczający skórę. Często w składzie takiego kremu znajdziemy np. awokado, olejek jojoba, wosk pszczeli, olej migdałowy czy wyciąg z szałwii. Podobne składniki znajdziemy również w dobrej jakości kosmetykach kąpielowych. Bardzo fajnym produktem w codziennej pielęgnacji są tabletki do kąpieli dłoni i stóp, które zawierają naturalne olejki zmiękczające i nawilżające naskórek.

Sposoby na nadmierną potliwość stóp

Przed założeniem skarpet spryskaj stopy dedykowanym dezodorantem lub użyj zasypki. Dzięki temu stopy pozostaną suche przez dłuższy czas. Można też pomyśleć o sprayu do butów, który niszczy brzydki zapach potu i jednocześnie wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Jeśli tylko mamy taką możliwość, ściągajmy grube buty i zakładajmy kapcie, dając stopom odpocząć.

Jak dbać o stopy zimą i nie tylko

Utrzymanie stóp w dobrej kondycji nie jest trudne nawet zimą, należy tylko pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Pamiętajmy, że stopy wykonują dla nas wielką pracę każdego dnia. Zadbane zimą stopy odwdzięczą nam się dobrą kondycją i pięknym wyglądem na lato.

Do pielęgnacji stóp polecamy nasze profesjonalne kosmetyki prosto z Włoch.

Shopping Cart