Jak rozpoznać cerę mieszaną oraz jak ją pielęgnować.

Cera mieszana

Pielęgnacja cery mieszanej nie należy do prostych czynności. Ten rodzaj skóry jest wymagający i często potrzebuje kosmetyków przeznaczonych do różnych typów cer. Zdarza się, że jej posiadaczki mają problem zarówno z mocno przesuszoną skórą, jak i występowaniem zmian trądzikowych. Czym charakteryzuje się cera mieszana i jak pielęgnować ten typ cery?

Czym jest cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana jest najczęściej występującym typem cery i niestety jest stosunkowo kłopotliwa w pielęgnacji. Dzieje się tak ponieważ stanowi ona połączenie dwóch typów cer – tłustej oraz suchej. Partie tłuste nieestetycznie się błyszczą oraz mają skłonność do powstawania wągrów oraz pryszczy. Natomiast suche partie łatwo ulegają do podrażnieniom i przesuszeniom, a także łuszczeniu.

Rodzaje skóra - mieszana, normalna, tłusta, wrażliwa i sucha

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana podzielona jest zwykle na dwie strefy. Tłusty obszar występuje zazwyczaj na nosie, brodzie i czole – jest to tzw. strefa T. Skóra strefy T jest grubsza i często pokrywa ją warstwa łoju. Część ta jest również bardziej odporna na działanie wody czy silniejszych kosmetyków i zabiegów. Występują na niej różnego rodzaju niedoskonałości takie jak: zaskórniki, wypryski i rozszerzone pory. Boczne strefy, czyli okolice oczu i policzki, są z kolei pozbawione warstwy ochronnej, przez co po umyciu skóra na nich może się ściągać i napinać, a nawet piec.

Jest to wynik zaburzeń równowagi wodno-tłuszczowej skóry. Strefa T często się błyszczy od nadmiaru sebum, a na jej powierzchni można zauważyć rozszerzone pory. Policzki, skronie i okolice oczu są natomiast pozbawione płaszcza lipidowego przez co są skóra jest sucha.

Tłusta strefa T i suche policzki cery mieszanej.

Cera mieszana pielęgnacja

Często niestety skóra mieszana potrzebuje dwóch rodzajów kosmetyków i dwóch różnych sposobów dbania o nią. Bardzo istotnym w jej pielęgnacji czynnikiem jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego oraz z dodatkiem gliceryny. Składniki te transportują w głąb skóry odżywcze substancje i przywracają jej odpowiednią równowagę i nawilżenie. Dlatego też w pielęgnacji skóry mieszanej warto sięgnąć po lekkie kremy i maseczki nawilżające.

Ponad to warto pamiętać o zapewnieniu skórze ochrony przed wolnymi rodnikami tlenowymi, czyli stosowanie kosmetyków, w których składzie znajdują się antyoksydanty. Dla przypomnienia, wolne rodniki wywołują procesy utleniania na skutek: stresu, promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń środowiska, niewłaściwego odżywiania, stosowania używek, a także z braku snu. W konsekwencji działania wolnych rodników zniszczeniu ulegają struktury DNA komórek. Dochodzi też do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastylowych. W skrócie wolne rodniki niszczą tkankę podskórną i utrudniają autoregenerację komórek. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze to związki chemiczne, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ich zadaniem jest usunięcie nadmiaru wolnych rodników i tym samym zapobieganie procesom starzenia się organizmu.

Do antyoksydantów, które możemy znaleźć w kosmetykach pielęgnacyjnych należą:

  • koenzym Q10
  • witamina C
  • witamina E
  • beta-karoten, czyli prowitamina witaminy A
  • białka enzymatyczne

Ważnym aspektem pielęgnacji cery mieszanej jest również odpowiednie jej oczyszczanie i regularne złuszczanie naskórka. Należy zatem pamiętać o stosowaniu peelingów lub glinek oczyszczających na strefę T. Ich regularne stosowanie odblokuje zaczopowane pory i unormuje produkcje sebum przez skórę. Dzięki temu skóra stanie się gładka i promienna.

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Tak więc, do mycia skóry mieszanej najlepiej stosować lekkie kosmetyki myjące w formie żelu lub pianki, które dodatkowo mają właściwości nawilżające. Po umyciu dobrze jest zastosować hydrolat lub tonik, który przywróci cerze odpowiednie pH oraz ułatwi wchłanianie kolejnych kosmetyków. Na tak przygotowaną skórę możemy nałożyć dopiero serum lub esencję nawilżającą, a na to lekki krem. W czasie dnia bezwzględnie trzeba zabezpieczyć skórę kosmetykiem z wysokim filtrem. Może to być krem, emulsja lub podkład. Raz lub dwa razy w tygodniu należy wykonać peeling skóry, żeby dogłębnie ją oczyścić, a następnie nałożyć na skórę maseczkę oczyszczającą lub nawilżającą. W przypadku cery mieszanej idealnie sprawdzą się naturalne glinki kosmetyczne, które delikatnie oczyszczą skórę, ale jej nie przesuszą.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry mieszanej

Cera mieszana jest wymagającym typem skóry. Do najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych należą:

  • używanie kosmetyków tylko do cery tłustej – to powoduje nadmierne wysuszenie w partiach suchych i prowadzi do łuszczenia skóry w tych rejonach,
  • niedokładne nakładanie preparatów – jeżeli skóra wymaga nakładania dwóch różnych kosmetyków (inny na partie suche, a inny na tłuste), należy je dokładnie wklepywać w określone miejsca – w innym wypadku zamiast poprawić kondycję skóry, pogorszymy jej stan,
  • zbyt mocne wysuszenie strefy T – nadmiar agresywnych kosmetyków odtłuszczających sprawia, że skóra zostaje pobudzona do wzmożonej produkcji sebum i świeci się jeszcze bardziej,
  • mycie twarzy wodą z mydłem – partie suche reagują na to podrażnieniem i nadmiernym ściągnięciem,
  • używanie toników z alkoholem – powoduje to zaburzenie równowagi lipidowej skóry.

Kosmetyki do cery mieszanej – jakie wybrać?

Najlepiej wybierać preparaty dedykowane skórze mieszanej. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby osobno pielęgnować partie tłuste i suche. Warto stawiać na kosmetyki, które regulują i normalizują wydzielanie sebum. Mają one za zadanie także matowienie strefy T oraz redukcję zmian trądzikowych. Jednocześnie będą zmniejszać przesuszenie w suchych partiach.

Krem do cery mieszanej

Zarówno cera sucha, jak i tłusta potrzebuje optymalnego nawilżenia. Krem na dzień dla cery mieszanej powinien być beztłuszczowy i lekki. Warto szukać w nim takich składników jak kwas hialuronowy, gliceryna czy ekstrakty roślinne i witamina C. Dobrze jeśli zawiera także filtry UV, chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Krem na noc do cery mieszanej może mieć bogatszą konsystencję. Powinien zawierać w składzie zarówno składniki, które nawilżają, ale także regulują wydzielanie sebum. Dobrym wyborem mogą okazać się kremy z kwasami, np. migdałowym, który z jednej strony zatrzymuje wilgoć w naskórku, a z drugiej delikatnie złuszcza i niweluje zmiany trądzikowe.
Dobrze sprawdzają się też kremy z retinolem w składzie, który działa na skórę wielokierunkowo. Z jednej strony działa przeciwstarzeniowo, co jest pożądane w przypadku suchych partii, które szczególnie narażone są na starzenie, a z drugiej strony złuszczająco i przeciwtrądzikowo.

Podkład do cery mieszanej

Fluid do cery mieszanej powinien przede wszystkim nawilżać i zapewniać długotrwałe zmatowienie. Powinien także minimalizować widoczność porów oraz zaskórników, zatem zapewniać odpowienie krycie. Dobrze, aby w składzie występowały składniki naturalne i takie, które nie będą dodatkowo zatykać porów skóry. Przy tym wszystkim konsystencja podkładu powinna być lekka.

Tonik do cery mieszanej

Tonik do cery mieszanej powinien zapobiegać odparowywaniu wilgoci z naskórka, ale także oczyszczać pory skóry. W tego typu preparatach warto szukać witaminy C i łagodnych kwasów np. kwasu migdałowego. Warto jednak pamiętać, że toniku kwasowego nie należy stosować codziennie, aby nie podrażnić skóry.

Po wdrożeniu kilku prostych zasad można utrzymać cerę mieszaną w ryzach i cieszyć się jej ładnym i zdrowym wyglądem. Najważniejsze aby obserwować swoją skórę i dostarczać jej dokładnie tego, czego w danym momencie potrzebuje. Dzięki reagowaniu na czas, można zapobiec przesuszeniom, a także występowaniem zmian trądzikowych. 

Shopping Cart