Jak rozpoznać i pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra

Sucha skóra w dotyku przypomina pergamin, a z wiekiem przesuszenie niestety jeszcze się nasila. Z upływem lat staje się ona coraz bardziej przesuszona, szorstka, swędząca i usiana zmarszczkami. Sucha cera to duże wyzwanie pielęgnacyjne, ale z odpowiednią wiedzą spokojnie sobie z nim poradzisz.

Czym jest skóra sucha – charakterystyka

Sucha skóra zwykle jest szorstka, napięta i matowa. Bardzo często towarzyszy jej nieprzyjemne łuszczenie, swędzenie oraz pieczenie, które powodują dyskomfort. Sucha cera jest też cienka, więc prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Daje to efekt jasnoróżowego kolorytu.
Ponadto sucha skóra jest zazwyczaj bardzo wrażliwa na mocne i źle dobrane kosmetyki, które mogą powodować jej podrażnienie Szybko ulega udowodnieniu i łatwo ją uszkodzić. Występuje na całym ciele, ale najczęściej na: twarzy, łokciach, kolanach, stopach i dłoniach. Ponadto niski poziom nawilżenia powoduje, że szybciej widać na niej pierwsze oznaki starzenia, np. zmarszczki, utratę jędrności, niż w przypadku cery normalnej czy tłustej.

Charakterystyka suchej skóry

Jak rozpoznać suchą skórę?

Skórę suchą bardzo łatwo rozpoznać, chociażby po ciągłym uczuciu ściągnięcia i przesuszenia. Jednak w zależności od obszaru, objawy suchej skóry mogą się różnić.

Twarz

W przypadku twarzy, sucha skóra nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Przez to nie wytwarza się na jej powierzchni naturalna warstwa ochronna. Skutkiem tego jest większa podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jest także szorstka i ściągnięta. Cera sucha ma zaburzony proces rogowacenia oraz złuszczania warstwy rogowej naskórka.

Szyja

Sucha skóra na szyi objawia się szorstkością, jest matowa i delikatna w dotyku. W większości przypadków skóra na szyi jest sucha niezależnie od posiadanej cery, ponieważ w tym miejscu jest cieńsza, niż na twarzy. Skóra na szyi jest niemalże całkiem pozbawiona gruczołów łojowych co powoduje, że jest mniej natłuszczona, szybciej się wysusza i łatwiej ulega podrażnieniom. 

Dłonie i stopy

Skóra na dłoniach ma cienką warstwę ochronną i tak jak w przypadku skóry na szyi, w zasadzie nie posiada gruczołów łojowych. Ponadto narażona jest na wiatr, chłód i silne słońce, a także detergenty, które nie sprzyjają delikatnej skórze.
Z kolei suchość stóp to jedna z najczęściej występujących problemów skóry na stopach. Suchość występować może na całej powierzchni stopy albo tylko na części. Odcień skóry w tym miejscu może być biało-żółty, żółto-szary albo żółty. Sucha skóra na stopach może też łuszczyć się i pękać, co jest bardzo nieprzyjemne, a wręcz bolesne.

Sucha skóra u dziecka

Skóra u dzieci jest cieńsza i bardziej przepuszczalna, niż skóra osób dorosłych. Jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega przesuszeniu. W przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji szybko mogą pojawiać się zaczerwienienia oraz suche, szorstkie plamy. Dlatego też najlepiej myć i smarować ją kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Sucha skóra najczęściej występuje na skutek czynników genetycznych. Często jednak przesuszenie pojawia się wraz z wiekiem, zwłaszcza u kobiet. Zazwyczaj suchość pojawia się po okresie przekwitania. W tym czasie skóra staje się cieńsza i bardziej delikatna.
Przyczyną suchej skóry może być także uszkodzenie płaszcza lipidowego naskórka. To powoduje, że wilgoć szybciej z niego odparowuje. Do uszkodzenia może dojść na skutek ekspozycji na gorące albo zimne powietrze lub promieniowanie słoneczne.
Sucha skóra może być także wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza tych, które regulują ciśnienie krwi, gdyż zmniejszają zawartość wody w skórze, a także zmniejszonej produkcji sebum. Suchość skóry może także powodować zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych albo ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach.

Podsumowując, przyczyny suchej skóry to:

  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz częste wizyty w solarium
  • nieprawidłowa dieta
  • nieodpowiednie kosmetyki
  • kontakt z detergentami
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach
Jak pielęgnować suchą skórę - poradnik

Sucha skóra – pielęgnacja

Chcąc odpowiednio pielęgnować suchą skórę, należy w szczególności zadbać o jej optymalne nawilżenie oraz złagodzenie uczucia ściągnięcia, świądu, a także nadmiernego łuszczenia się naskórka. Dzięki utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry ustąpią nieprzyjemne objawy.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • używanie mocnych kosmetyków do demakijażu i pielęgnacji, które zawierają w składzie m.in. alkohol, który powoduje jeszcze większe przesuszenie i podrażnienia,
  • zbyt częste peelingi – sucha skóra także potrzebuje złuszczania, jednak nie należy z tym przesadzać, gdyż powoduje to nadmierne łuszczenie i zaczerwienienie skóry,
  • brak nawilżenia – skóra sucha potrzebuje duże dawki nawilżenia, najlepiej stosować kosmetyki, które zawierają w składzie substancje zatrzymujące wilgoć w naskórku.

Sucha skóra – kosmetyki – jakie wybrać?

Do pielęgnacji suchej skóry należy wybierać kosmetyki nawilżające i natłuszczające. Do kąpieli warto wybierać produkty nawilżające z zawartością naturalnych olejów, np. oleju z orzechów macadamia czy olejków z awokado, jak np. kule do kąpieli z dobrym składem. Najlepiej unikać preparatów o mocnym działaniu ściągającym, wysuszającym i oczyszczającym. Zalecane jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry bardzo suchej, suchej, a nawet atopowej. O skórę warto również zadbać od wewnątrz, pijąc optymalne ilości wody. Dziennie jest to około 1,5 do 2 litrów płynów.

Kremy do cery suchej

Kremy dla posiadaczek suchej cery powinny zawierać substancje, które łagodzą podrażnienia i swędzenie, np. olej z wiesiołka. W ich składzie nie powinno zabraknąć także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego czy olei bogatych w prowitaminę A i witaminę E. Ważne są również substancje natłuszczające oraz zatrzymujące wilgoć w naskórku, np. masło shea, olej jojoba. Z wyciągów roślinnych świetnie sprawdzi się ekstrakt z lawendy, lipy, róży, nagietka, rumianku i lnu.

Na dzień warto wybierać krem, który w składzie ma także filtry UV. Taki kosmetyk będzie chronił delikatną skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Na noc natomiast, warto wybierać preparaty z bogatszą konsystencją, aby maksymalnie nawilżyć i odżywić skórę.

Podkład do cery suchej

Fluid do cery suchej powinien być bogaty w substancje nawilżające, które będą zapobiegać uczuciu ściągnięcia i nie będą podkreślać suchych skórek na twarzy. W składzie produktu nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego, kolagenu, aloesu, witaminy E, C, antyoksydantów, masła shea.

Jeśli w preparacie znajdują się barwniki, najlepiej aby były one jak najbardziej naturalne. Dobry podkład do cery suchej powinien także mieć stosunkowo mocne krycie. Dobrze było by, gdyby delikatnie rozświetlał skórę. Warto rozważyć stosowanie kremów BB, które mają płynną, lekką konsystencję. Dzięki temu łatwo rozprowadzają się na skórze, nie powodując jej uszkodzeń, ani podrażnień.

Posiadaczki skóry suchej powinny unikać ciężkich i ciemnych fluidów, które powodują, że skóra wygląda nienaturalnie i nieestetycznie. Żadna kobieta nie będzie zachwycona efektem maski na twarzy.

Balsamy do bardzo suchej skóry

W pielęgnacji bardzo suchej skóry warto wybierać specjalistyczne dermokosmetyki, które będą skutecznie pielęgnować skórę i poprawią jej kondycję. Dla skóry suchej i wymagającej nawilżenia, dobrym rozwiązaniem będą balsamy, zawierające w składzie mocznik, który intensywnie nawilża i zmiękcza skórę. Balsamy do suchej skóry zawierają specjalne emolienty, które natłuszczają i odbudowują barierę lipidową skóry. Ich skład jest skomponowany w taki sposób, aby nie podrażniał wrażliwej skóry, a niektóre z nich można także stosować u dzieci. 

Szampon do suchej skóry głowy

W przypadku suchej skóry głowy bardzo często pojawia się łupież. Zbyt duża ilość tworzących się łusek przesuszonego naskórka jest idealną pożywką dla drożdżaków. Sucha i swędząca skóra wymaga odpowiedniego szamponu, gdyż cierpią na tym także włosy. Są pozbawione zdrowego połysku, co związane jest ze zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych, ale także są mniej odżywione, słabsze i bardziej delikatne. Szampon do suchej skóry głowy powinien zawierać w składzie:

  • keratynę – stanowi ona budulec włosów i odpowiada za elastyczność i gładkość,
  • pantenol – koi i łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia i odżywia skórę głowy, a także cebulki włosów,
  • prowitaminę B6 – wspomaga mikrokrążenie skóry głowy i odżywia cebulki włosowe,
  • ekstrakt z alg – działa regenerująco, redukuje zniszczenia w obrębie łodygi włosa,
  • aloes – normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Sucha skóra może powodować uciążliwy dyskomfort w życiu codziennym, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Regularne stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju skóry, z pewnością zniweluje nieprzyjemne objawy i zdecydowanie poprawi jej kondycję.

Shopping Cart